Пропускане до съдържанието на страницата

Нови национални успехи за русенския ученически спорт

сряда, 12 юли 2023

Приключиха финалите на Националните ученически игри за сезон 2022/2023 г. Седем русенски училища си извоюваха правото да участват в тях след спечелване на областни и зонални финали.

ОУ "Отец Паисий" представи Община Русе в баскетбола във финалния турнир по баскетбол за момичета 5 -7 клас в Разград.

С най-много представителни отбори Община Русе участва във финалите по волейбол, където се състезаваха четири училища. ОУ "Иван Вазов" взе участие във възрастовата група за момичета 5-7 клас в Сливен, ПГИУ "Елиас Канети" - при девойките 8-10 клас в Етрополе, а МГ "Баба Тонка" - във волейболния финал при девойките 11-12 клас в Сливен. Юношите на АЕГ "Гео Милев" участваха във финалите за 11-12 клас в Етрополе.

В шахматните финали при 5-7 клас в Хасково и 8-10 клас в Ямбол представители бяха ученици от МГ "Баба Тонка". В надпреварата в Ямбол русенци заеха четвърто място сред най-добрите училища в страната.

Силно представяне записаха отборите на ОУ "Любен Каравелов" и МГ "Баба Тонка", които заеха четвъртите места на финалите по бадминтон за момчета и момичета 5-7 клас в Севлиево. В индивидуалната надпревара на трето място се класира Екатерина Жечева от МГ "Баба Тонка", а Калоян Великов от ОУ "Любен Каравелов" стана златен медалист.

В турнира за 8 -10 клас във Варна девойките от АЕГ "Гео Милев" безапелационно спечелиха първото място в крайното класиране, а

юношите от Математическата гимназия завършиха четвърти в България. Кристина Георгиева от Английската гимназия спечели златен медал и в индивидуалната надпревара.

В състезанията по лека атлетика в Сливен девойките и юношите от АЕГ "Гео Милев" завършиха съответно на второ и четвърто място. Индивидуални награди в дисциплините тласкане на гюле, дълъг скок, бягане 800 м, бягане 400 м и бягане 100 м спечелиха съответно Александър Бърдаров, Дамян Терзиев, Даниел Ангелов, Яница Станчева и Пламена Стоянова.

В хандбалната надпревара в Габрово девойките 8 -10 клас от АЕГ "Гео Милев" станаха сребърни медалисти, а Зара Парашкевова беше избрана за най-добър реализатор в състезанието. Междувременно на турнира в Хасково представителите на ПГЕЕ "Апостол Арнаудов" също станаха втори в България.