Кметът на Русе почете паметта на загиналия в Кербала военнослужещ Антон Петров

понеделник, 27 декември 2021

Днес се навършват 18 години от трагичния атентат срещу база "Индия", при който загинаха русенският кандидат-офицер Антон Петров и още четирима български войници. Всяка година семейството на русенския военнослужещ организира церемония в негова памет. На възпоменанието в гробищен парк "Чародейка" присъстваха и колегите му от бившата 68-а бригада "Специални сили", сега част от Съвместното командване на специалните операции. Паметта на Антон Петров почете и кметът на Русе Пенчо Милков.

"Животът е само за смелите, а погубените момчета ще живеят вечно в нашите сърца.“ С тези думи се обърна към присъстващите лелята на Антон Петров – Нели Станчева. Близките на загиналия в Кербала русенец положиха цветя и венци на гроба му, а бойните му другари запалиха цигара, спазвайки традицията.

На 27 декември 2003 година около обед цистерна се взривява близо до оградата, където е щабът на българския батальон. Кървавият атентат отнема живота на майор Георги Качорин, старши лейтенант Николай Саръев и офицерските кандидати Антон Петров, Иван Инджов и Свилен Киров. Други 27 от българските бойци са тежко ранени, а базата – сериозно повредена.