Кметът Пенчо Милков поднесе цветя на паметника на Христо Ботев в Букурещ

събота, 07 януари 2023

С поднасяне на венци и цветя пред паметника на Христо Ботев българската общност в Букурещ почете 175-ата годишнина от рождението на видния поет и революционер. Инициативата бе организирана от посолството на Република България в Румъния, а сред официалните гости на събитието бяха кметът Пенчо Милков, посланик Радко Влайков и областният управител на Русе Анатоли Станев.
            „Ботев ни завещава нещо много ценно, а именно  да виждаме голямата цел отвъд всяко препятствие и да не се спираме от страх и несигурност. Той не успя да види България свободна, но в съзнанието му оковите на потисничеството отдавна бяха строшени.“
           С тези думи се обърна към присъстващите кметът Пенчо Милков. Той изрази своята признателност към българската общност в Румъния, които винаги се събират, за да уважат паметната дата.
            На събитието присъстваха още изпълнителният директор на Асоциация „Еврорегион Данубиус“ Лили Ганчева, директорът на СУ „Христо Ботев“ Теодор Коцев, както и целият дипломатически корпус на мисията ни в Букурещ. По традиция в събитието участваха и представители на Съюза на банатските българи в Румъния, Демократичен съюз на българите в Румъния, както и на Асоциациите „Българска радост“ и „Български извори“.
            Пред паметника на Ботев бе строен и почетен караул от регионалния клуб „Ангел Кънчев“ в Русе към Национално дружество „Традиция“. Председателят на българската общност „Братство“ в Румъния Лука Велчов обяви, че утре от 10 часа ще се проведе обиколка на Букурещ, включваща местата, където е живял, творил и мечтал Христо Ботев.