Кметът Пенчо Милков поздрави ръководството на Русенския университет за 77-ата годишнина от неговото създаване

понеделник, 14 ноември 2022

Тържествено събрание, посветено на деня на Русенския университет „Ангел Кънчев“, се проведе днес пред сградата на Ректората. На церемонията присъстващите официални лица отдадоха почит на патрона на университета с поднасяне на венци пред паметника на българския революционер.

Събитието беше уважено от кмета на Община Русе Пенчо Милков, заместник-кметовете Магдалина Илиева, Димитър Недев и Енчо Енчев, областния управител на Област Русе Анатоли Станев, председателя на Общинския съвет Иво Пазарджиев, началника на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева, Н. В. Русенския митрополит Наум, представители на държавната и местната власт, преподаватели, студенти и гости.

По случай Деня на Русенския университет във фоайето на Ректората се проведе традиционната експозиция на печатни и електронни издания на преподаватели, докторанти и студенти, която беше открита официално от ректора акад. Христо Белоев, дтн. Тази година изложбата представя 148 издания, разделени в 10 категории.

Тържественото събрание продължи в „Канев център“, където своите приветствени слова към присъстващите отправиха акад. Христо Белоев дтн и официалните гости на събитието. Кметът Пенчо Милков акцентира върху значението и ролята на висшето учебно заведение като един от двигателите на града с изградената си модерна база и високо оценен преподавателски състав. „В ежедневната си работа вие - преподавателите, извършвате изключително ценна дейност по изграждането на обществото и привнасяте допълнителна енергия към неговото битие“, подчерта Милков.

Церемонията по връчване на дипломи на придобилите научни степени през изминалата година бе част от празника на Русенския университет. Бяха отличени 22-ма учени, придобили степента „Доктор“, двама – със степен „Доктор на науките“, 10 доценти, а професорска титла получиха четирима преподаватели.

Поздравителни адреси по случай Деня на Русенския университет бяха изпратени от служебния министър-председател Гълъб Донев, както и от министрите на образованието и науката и на труда и социалната политика.

Русенският университет „Ангел Кънчев“ е създаден на 12 ноември 1945 г. като Висш институт по машиностроене, механизация и електрификация на селското стопанство  (ВИММЕСС). Преобразуван е в университет на 21 юли 1995 г., като част от структурата на университета са филиалите му в Силистра, Разград и Видин. Член е на Асоциацията на европейските университети, както и на Конференцията на ректорите на университетите от дунавските страни.