Пропускане до съдържанието на страницата

Кметът Пенчо Милков присъства на откриването на уникална колекция от икони на Русенската митрополия и Художествената галерия

сряда, 08 януари 2025

В Художествената галерия беше открита изложба на колекция „Икони“ от фонда на Русенската Митрополия и Художествена галерия – Русе. Тя включва 38 икони, създадени в периода 17 – 19 век. Три от тях са от фонда на галерията, а останалите тридесет и пет, част от стария иконостас на църквата „Св. Георги”, са предоставени от Русенската митрополия.

Откриването премина в присъствието на изтъкнати гости и с музикална програма, изпълнена от Камерен състав от хора на Държавна опера – Русе, под диригентството на Стелияна Димитрова – Хернани. Програмата включваше акапелни църковнославянски песни като „Отче наш“ от Петър Динев и „Хвалите име Господне“ от Добри Христов, със солист Пламен Бейков.        

Гости  на събитието бяха кметът на община Русе Пенчо Милков, зам.-кметът Енчо Енчев, директорът на дирекция „Образование и култура“ Цветослав Димитров, областният управител Драгомир Драганов, директорът на Държавната опера в Русе Пламен Бейков, директорът на Регионалния исторически музей проф. д-р Николай Ненов, Главиницкият епископ Макарий, викарий на Русенския митрополит Наум, както и десетки русенци.

Иконите от църквата „Св. Георги“ включват изображения от царския ред на иконостаса, от апостолския ред и празнични икони. Царските икони на Христос Пантократор, Света Богородица, Св. Йоан Кръстител, Св. Георги, Св. Спиридон и Св. Харалампий са рисувани от Захария Цанюв (1811 – 1886), а иконата на Архангел Михаил,  е от друг голям зограф от Тревненската школа Йоаникий папа Витанов (1794 – 1854). Негова е и по-малката по размер Исус Христос Вседържител на трон. И двете са от 1843 г.

През ХVІІІ – ХІХ в. тематиката на иконите се обогатява с български светци, умножават се изображенията на Св. Св. Кирил и Методий. Това е и последната икона от царския ред. Автор е Койчо Досев. Иконите от празничният ред с църковните празници и евангелски събития не са подписани, някои от тях могат да се причислят към творчеството на Захария Цанюв, Димитър Кънчов и представители на Витановската фамилия.  

Интерес представляват Покров Богородичен на Димитър Кънчов (1808 – 1901), както и по-късната  Св. Георги с житийни  сцени (1857) от неизвестен зограф. Произведенията от фонда на Русенската галерия са три. Св. Богородица на трон с пророци от  ХVІІ век е впечатляващ образец на иконописното изкуство от това столетие. Богородица Сладкоецелувание от ХІХ век отново е дело на тревненеца Димитър Кънчов.  Три Светители свидетелства за високия професионализъм на майсторите от иконописните ателиета в Русия през XIX век.

Експозицията с икони е резултат от ползотворното сътрудничество между църковното настоятелство на храм „Св. Георги”, Русенската митрополия и екипа на Художествената галерия.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/