Кметът Пенчо Милков встъпи в длъжност за втория си мандат

понеделник, 13 ноември 2023

Акад. Христо Белоев е новият председател на Общинския съвет

На тържествено заседание на Общинския съвет Пенчо Милков положи клетва за встъпването си в длъжност като кмет на община Русе за втори път. На сесията бе избран и председателят на местния парламент – ректорът на Русенския университет акад. Христо Белоев. Това бе една от четирите кандидатури, които бяха издигнати от избраните от русенци политически сили днес.

„Днес заставам пред русенци, изпълнен с благодарност и огромна отговорност за повторно гласуваното ми доверие. Очаква ни много работа, която не търпи отлагане за развитието на Русе. Отговорни сме да продължим с бързи темпове да подобряваме средата в кварталите и парковете; да разширим подкрепата за семействата и децата; да довършим големите инфраструктурни проекти, които започнахме, свързани с осветление и улици; да се подготвим за отварянето на програмите с европейско финансиране“, заяви Милков пред гражданите и избраните общински съветници и кметове на кметства, които също положиха клетва.

Временно изпълняващият длъжността кмет на община Русе Димитър Недев връчи на кмета символите на местното самоуправление - огърлица и ключ на града.

„Общинският ни съвет отново е в пъстър състав - 11 партии и формации. Потърсил съм подкрепа от всички. Вярвам, че всеки съветник е готов да работи за Русе, независимо дали определя себе си като част от мнозинството или като опозиция. Надявам се на тази основа да съумеем да загърбим политическите различия и да имаме градивен диалог, особено по най-важните теми, така че градът ни да бъде за пример. От моя страна имате протегната ръка. Благодаря ви и на добър час на всички!“, каза Пенчо Милков.

„Надявам се с толкова цветен Общински съвет всички политически сили да намерят път една към друга и заедно да положим усилия за по-доброто на Русе“, заяви акад. Христо Белоев.

Русенският митрополит Наум поздрави представителите на местната власт и ги призова да работят единно за доброто на русенци и жителите на по-малките населени места. До избора на нов председател заседанието бе водено от най-възрастния общински съветник – Богомил Тодоров.

В следващите дни предстои изясняването на вида и състава на комисиите в местния парламент.

Освен 51 съветници, днес в длъжност стъпиха и 12 кметове на кметства- Стефан Цанев (Ново село), Георги Пенков (Сандрово), Златан Ванев (Николово), Петко Савчев (Долно Абланово), Мелиха Тодорова (Хотанца), Калоян Терзиев (Тетово), Радостина Давидова (Просена), Николай Колев (Басарбово), Мюжгян Халилова (Семерджиево), Димо Тонев (Мартен), Ехлиман Етем (Ястребово) и Василена Цанкова-Борисова (Бъзън).