Кметът Пламен Стоилов откри Фолклорен събор "Липник 2016"

събота, 06 август 2016

Днес, кметът Пламен Стоилов откри Шестият национален фолклорен събор на любителските клубове за народни танци „Липник 2016”в Лесопарк „Липник” (Текето). На  откриването беше и кметът на село Николово – госпожа Марийка Генова. Организатори на събитието са Община Русе, Кметство Николово и Народно читалище "Пробуда 1901".

Преди официалното откриване и тържественото звучене на химна, пред многобройната публика бяха представени танцовите състави, техните ръководители и компетентното жури с председател г-н Богдан Донев, ръководител на ФТТ „Найден Киров”. Г-н Стоилов се обърна към организаторите и зрителите с думите: „За шести пореден път сме свидетели на този уникален празник. В тези два дни от събора, тук ще усетим пулса на българщината, което ни е изградило като нация и съм щастлив, че децата ни опознават фолклора”. В речта си, г-жа Генова не скри своето щастие от традицията, „носеща корените си от векове”, която продължава и през тази година.

Съборът, който се провежда под наслов „Да се хванем на хорото, на Текето под небето”, цели представяне и популяризиране на автентичния български фолклор, сближаване и приемственост на носителите на автентични знания, както и поощряване на любителските клубове за народни танци и спомагане за развитието на българския фолклор, чрез внасянето му в ежедневието на българина. Съборът, посещаван от хиляди зрители се провежда под открито небе. Предвиден е награден фонд с множество отличия за участниците и награди за публиката.

В пъстрата програма са включени фолклорни хора, надигравания по двойки, а по-късно тази вечер предстои -  „ Вечерно парти – хоротека под звездите, на Текето под липите!” с участието на оркестър за народна музика „Русенски ритми“. Фолклорният събор се състои в рамките на традиционния празник на село Николово, посветен на св. Илия и Ден на отдиха на град Русе.