Конференция събра в Русе лекари и специализанти по кардиология, съдова хирургия, неврология и образна диагностика

събота, 10 септември 2022

Първото издание на конференцията „Русенски интервенционални дни“ събра в Русе повече от 150 лекари и специализанти в областите кардиология, съдова хирургия, неврология и образна диагностика.

Форумът е поредната съвместна инициатива на Лечебни заведения „Медика“ и Русенския университет „Ангел Кънчев“, като в реализирането ѝ основен партньор са Българското дружество по интервенционална кардиология и Българският лекарски съюз.

Негови председатели са доц. д-р Кирил Панайотов, акад. Христо Белоев, проф. д-р Добрин Василев и д-р Панайот Панайотов .

„Радвам се, че днес тук са толкова много лекари и млади специализанти, които ще имат възможност да обменят опит и идеи в следващите дни, за да се изведе на още по-високо ниво грижата за пациентите в България“, каза в приветствието си зам.-кметът Магдалина Илиева.

„Русе и регионът заслужават по-добро здравеопазване, а това няма как да се случи без да привлечем водещи специалисти от Европа и България“, обясни д-р Панайотов. Той посочи, че събитието се включват лекари от 4 държави, като сред тях е проф. д-р Хуан Луиз Гутиерез-Чико, ръководил  отделения по „Интервенционална кардиология“ в Германия и Испания.

„Тук са и представители на всички водещи лаборатории по инвазивна кардиология в България и медицинските университети в страната“, допълни Панайотов.

Поздрав към участниците в научния форум отправиха ректорът на Русенския университет акад. Христо Белоев и председателят на Българското дружество по интервенционална кардиология проф. д-р Добрин Василев.

Конференцията „Русенски интервенционални дни“ се провежда от 9 до 11 септември  и включва над 17 теми, възможности за дискусии и наблюдение на случаи на живо. Целта ѝ е създаването на традиционна ежегодна среща, където заедно медицински специалисти от страната и чужбина да обсъждат новите методи за диагностика и интервенционално лечение на сърдечно-съдови заболявания.