Кулинарни изкушения и много атракции на Фестивала на тиквата в Тетово

събота, 12 октомври 2024

Кметът на община Русе Пенчо Милков и заместник-кметът Димитър Недев присъстваха на Седмия традиционен фестивал на тиквата, който се провежда в село Тетово. Събитието, организирано от местното кметство и Народно читалище "Пробуда - 1907", събра множество жители и гости на населеното място. Фестивалът, който се утвърждава като една от най-очакваните културни прояви в региона, предложи богата музикална програма, както и разнообразни атракции и кулинарни изкушения, свързани с тиквата.

На откриването на събитието кметът Милков поздрави участниците и гостите на фестивала: “Днес празнуваме не само реколтата, а и силата на общността. Фестивалът на тиквата е повече от състезание и изложба – той е събиране на хора, които споделят общи ценности и обичат традициите. С всяка изминала година този фестивал се превръща в все по-значимо събитие, което обединява поколения и ни напомня за важността на съхраняване на нашите обичаи“.

Заместник-кметът Димитър Недев също изрази своето удовлетворение от атмосферата на фестивала и добави: "Тетово е жив пример за това как българското село може да пази и развива своите традиции. Фестивалът на тиквата е доказателство за това, че тук хората са свързани не само с природата, но и с културата си. Радвам се, че виждам толкова много млади хора, които активно участват и допринасят за съхранението на тези традиции.

Фестивалът продължи с концертната програма с участие на певчески и танцови самодейни състави за автентичен и обработен фолклор от областите Русе, Варна, Силистра и Ловеч.

Участници и гости имаха възможността да се запознаят отблизо с уменията на местни майстори, представени на изложенията на изделия от народното приложно изкуство, както и да си закупят уникални сувенири. Програмата на събитието включва още редица състезания, сред които се откроява конкурсът "Нейно величество тиквата".

Фестивалът в село Тетово тази година се реализира с финансовата подкрепа на Община Русе в рамките на Програма „Култура“.