Лекоатлети от 6 държави мериха сили на русенския турнир „Младост“

неделя, 14 май 2023

На Градския стадион в Русе се състоя 11-ото издание на традиционния лекоатлетически турнир „Младост“. В него мериха сили спортисти от 6 държави – България, Грузия, Северна Македония, Румъния, Молдова и Унгария. Събитието се организира от Спортен лекоатлетически клуб „Дунав“ и е с подкрепата на Община Русе.

„Енергията и желанието за победа, които показвате днес на стадиона, са вдъхновяващ пример за много спортисти и ще ги стимулират в покоряването на нови спортни върхове“, обърна се към участниците заместник-кметът Златомира Стефанова. Тя пожела на атлетите да разгледат Русе и да се насладят на 18-ото Туристическо изложение „Уикенд туризъм“, както и на Фестивала на туристическите забавления и анимации.

Традиционно турнирът събира най-силните състезатели на България и Балканите, а градът ни беше представен от 15 атлети на СЛАК „Дунав“. Юношите и девойките се състезаваха в 17 дисциплини, част от които бягане, скок дължина, скок височина, овчарски скок, тласкане на гюле, хвърляне на копие и други.

Високата конкуренция в турнира е причина за поставянето на множество рекорди, като само през миналата година в Русе бяха регистрирани рекорди в скока на височина, бяганията на 100 м и 400 м с препятствия.

По време на тазгодишното издание на турнира състезателката на СКЛА „Ботев – Пловдив“ постигна най-добро постижение за Европа за 2023 г., като избяга 100 м за 11,80 секунди. Русенските атлети на СЛАК „Дунав“ Росина Николова и Станимир Йорданов се представиха блестящо, грабвайки първите места съответно в бягането на 800 м и хвърляне на копие.

На откриването на турнира присъстваха още заместник областният управител Детелина Ачева, директорът на Спортно училище „Майор Атанас Узунов“ Евгени Недев, регионалният представител на Министерството на младежта и спорта Елеонора Горбанова и организационния директор на турнира, почетен гражданин на Русе и олимпийски медалист Анелия Нунева.

Резултатите от турнира вижте тук.