Лятната програма на МКБППМН-Русе обедини деца и юноши чрез инициативата "Заедно можем повече"

вторник, 13 август 2024

Забавна лятна програма за деца и юноши организира за трета година Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН) към Община Русе. От началото на юли до първата десетдневка на август 20 деца на възраст от 10 до 18 години се включиха в безплатни занимания под надслов „Заедно можем повече!“. Акцент в събитията бяха формирането на умения за ефективна комуникация, за справяне с предизвикателства, за подпомагане процеса на самопознание, за подобряване на психоклимата в семействата и взаимоотношенията с родителите.

По време на лятната програма децата и младежите се запознаха с метода на арттерапията, участваха в тренинг за изграждане на социални умения, осъзнаха рисковете, които крие интернет пространството, преминаха през обучителния модул “Всеки има право да знае правата си!”, чрез който разбраха правата, защитата и специалните правила при задържане на непълнолетни. Те усвоиха техники за самоотбрана в занятие, посветено на спорта като начин за превенция. Под формата на ролеви игри и дискусии се запознаха с рисковете при употребата на алкохол и с превенцията на асоциалното поведение.

Участниците в програмата посетиха храмове на различни вероизповедания – православната църква “Св. Николай”, католическия храм “Св. Павел от кръста” и джамията “Саид Паша”, където се срещнаха с представители от официално признатите религии и разговаряха с тях по темата ”Заедно в различието”. Децата и младежите обиколиха историческите музеи и забележителности в Русе, разходиха се с корабчето “Русчук” по река Дунав, посетиха Регионалната библиотека „Л. Каравелов“ и обявиха, че четенето е COOL. Te разгледаха още Басарбовския скален манастир, средновековната крепост в Червен, Ивановските скални църкви и др.

През ваканцията се проведе и първият летен лагер по програма “Заедно можем повече” на МКБППМН, който премина под мотото „Вълшебно лято“. „Летният лагер е пътешествие, в което вложихме сърце и душа, за да направим преживяването на всички участници незабравимо и щастливо“, каза Татяна Кюранова, секретар на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. „Чрез алтернативни педагогически методи, игровизирано преподаване и ролеви игри стимулирахме креативност у участниците. Те получиха сигурността и спокойствието, че времето по програмата е инвестиция в знания, умения, отлична среда и екип от доказали се професионалисти“, подчерта секретарят на Комисията.

За първи път отвори врати и ателието „Рисувай с приятел“ в Центъра за специална образователна подкрепа (ЦСАП) към МКБППМН в Русе. То ще се провежда веднъж месечно на всяко 15-то число в Центъра за специална образователна подкрепа към МКБППМН на ул. „Пирот“ 5 в Русе. Заниманията се водят от психолози и дават възможност на талантите да  изразяват своите емоции и преживявания.

Започна и летният модул от “Училище за родители” към ЦСАП на МКБППМН. На сесиите бяха обсъдени  характеристиките на авторитетния и авторитарния тип родителство и ефектите върху детето, а възрастните бяха предупредени за начините да отчуждят детето си и за сигналите за наркотичното поведение.

Ателието и „Училището за родители“ продължават своята дейност през годината. Желаещите да се включат в тях трябва да се запишат предварително на телефон 082 834 415.

Програмата за превенция на противообществените прояви „Заедно можем повече“ на МКБППМН завърши с грамоти и награди за всички участници.