Пропускане до съдържанието на страницата

Местната комисия за борба с трафика на хора към Община Русе обучава специалисти за работа с жертвите на престъплението

вторник, 29 септември 2020

Представители и специалисти от ОД на МВР – Русе, Гранична полиция, ДАНС, Регионална Дирекция за социално подпомагане, Отдел “Защита на детето”, доставчици на социални услуги на територията на Община Русе, неправителствени организации и служители от Дирекция “Хуманитарни дейности” в Община Русе бяха сред участниците в провелата се среща на тема “Защита на жертвите на трафика на хора. Влияние на травмата”. Обучението се организира от Местната комисия за борба с трафика на хора към Община Русе и има за цел да обедини и ангажира всички местни институции в борбата с престъплението.

Трафикът на хора в световен мащаб представлява сериозно нарушение на човешките права и е свързан със злоупотреба с човешкото достойнство. Като форма на организирана престъпност той подкопава основните принципи на законовия ред и демократичните стандарти на обществото.

Поради граничното си местоположение и като пряк участник в борбата с трафика на хора Община Русе предупреждава, че за жертвите, трафикът на хора винаги е съпътстван от насилие, контрол, принуда и фалшиви обещания. За по-голямата част от обществото този проблем звучи нереален или далечен от тях, но истината е, че това е една от най-големите опасности в България. 

По време на дискусията бяха обсъдени факти и примери от реалния живот, както и начини за справяне с проблема на местно ниво.

Водещи обучители на срещата бяха Йоана Терзиева – психотерапевт и изследовател в международния екип към Института по Психоанализа за Източна Европа и Диляна Гитева – адвокат, участвала в редица обучения, свързани с правата на човека, правата на детето и защитата от дискриминация.

В първата част на обучението бе посветена на специфичните права, които пострадалите от трафик на хора имат и които са разписани в редица международни и национални нормативни документи. Адвокат Диляна Гитева представи задълбочено международните стандарти, с които България съобразява националната си правна рамка, както и националното законодателство в областта за защитата на пострадалите от престъплението трафик. Засегна въпросите за правото на компенсация на пострадалите и за възможността участието им в до съдебната и съдебна фаза на процеса да е сведено до минимум.

Във втората част на обучението Йоана Терзиева представи съвеременните открития от сферата на невронауките и психотерапията, които по достъпен за професионалистите начин ги информират за това как психичната травма засяга способността на преживелите трафик да участват в досъдебният и съдебен процес и способността им да дават валидни показания. Уастниците получиха практични съвети за лесни техники, които могат да им помогнат във воденето на интервю с пострадал от престъпление.

Адв. Диляна Гитева е адвокат от Софийска адвокатска колегия, дългогодишен лектор в обучения за адвокати, магистрати, служители на МВР и социални работници. Йоана Терзиева е консултант – психотерапевт, работи с пострадали от престъпления, изучава явления като травмата и детското развитие, човешки права.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/