Международен изследователски екип впечатлен от работата на Община Русе

сряда, 17 септември 2014

Зам.-кметът по европейско развитие д-р Страхил Карапчански представи пред изследователи от Германия, Румъния и Чехия достиженията и проектите на Община Русе, които имат отношение към бъдещето развитие на целия Дунавски регион в контекста на Дунавската стратегия.

Международната среща се организира във връзка с изпълнението на проект „Атлас на глобалните промени в Дунавския регион“, финансиран от  Фонда за научни изследвания на Германия, с цел установяване на възможностите за развитие, иновации и сътрудничество между страните по Дунава.

На срещата бяха представени силните страни на Русе, в контекста на Дунавската стратегия,  инвестициите, които са направени през първите две години от мандата на кмета Пламен Стоилов, както и инвестициите, които са планирани за програмния период 2014-2020. Международният екип бе запознат с четири проекта, изпълнявани по програма „Трансгранично сътрудничество Румъния-България 2007-2013“, адресиращи отделни приоритети на Дунавската стратегия. „Добрите неща се нуждаят от време. Кампанията „Русе - град на свободния дух“, каталогът с 451 проекта на Общината, Мастер-плана и др. са показателни, че се предвижда да се случват много неща в нашия град“, допълни д-р Карапчански. Представени бяха и други инициативи, в които Община Русе има активен принос в изпълнението на Дунавската стратегия, като участие в смесената комисия България-Баден-Вюртемберг, рамковото споразумение между Русе и Елванген за изграждане на регионални центрове за култура и иновации, както и отношение към изпълнението на проекта „Съвместна стратегия за устойчиво териториално развитие на трансграничния регион Румъния-България“.

Проф. Волфран Маузер от Мюнхен изрази впечатлението си от програмата и всичко, което прави Русе, за да се развива като нов регион на картата на Европейския съюз. Гостите  споделиха също, че Русе  е пример за еволюцията на трансграничното сътрудничество в Източна Европа. Те изказаха поздравления към голямото разнообразие от дейности и постигнатия баланс при развитието на града в контекста на устойчивото развитие.

На срещата се обсъдиха възможностите и посоките, по които може да се работи в следващите години и перспективите за развитие на град Русе.

В края д-р Карапчански сподели, че Общината е отворена за бъдещо сътрудничество.