Международно биенале на изкуствата "DANUBIAN", Русе - Силистра, България 2014

вторник, 23 септември 2014

На 24 септември 2014 от 17:00 ч. в Художествена галерия – Русе ще се състои откриването на изложбата от първото издание на Международното биенале на изкуствата "Danubian", Русе - Силистра, България 2014.

Кураторът Дан Труйка представя 90 автора от Румъния, България, Македония, Сърбия, Гърция, Италия, Франция и Швейцария с над 180 произведения в областта на живописта, скулптурата, графиката, фотографията и декоративните изкуства.

Биеналето е замислено като възможност творбите на автори от различни поколения и култури, които работят с различни визуални езици, да се срещнат, превръщайки събитието в своеобразен калейдоскоп, разкриващ най-ярките тенденции в съвременното изкуство.

Относно изложбата, нейният куратор споделя, че тя е предназначена да спомогне за утвърждаването на Русе на културната карта на Европа като „град на свободния дух”. Според Дан Труйка, разположен на границата на България, Русе надхвърля собствените си очертания и бъдещите планове в по-широкия контекст на трансграничното партньорство между Гюргево и Букурещ.

Всеки, който желае да посети изложбата, ще има тази възможност от 24 септември до 13 октомври 2014 г.

ИЗЛОЖБА ЖИВОПИС „СЪНИЩА” НА ЦАНКО ЦАНЕВ

На 24 септември от 18:00 ч. във фоайето в Доходно здание ще бъде открита самостоятелната изложба на художника Цанко Цанев, която ще премине под надслов „Сънища”. Над 40 платна маслена живопис и смесена техника ще бъдат представени в рамките на изложбата, която ще продължи до 7 октомври 2014 г.

Цанко Цанев е художник в Драматичен театър „Сава Огнянов” от 1984 г. и е реализирал сценографските си идеи с режисьори като Орлин Дяков, Пламен Панев и Евгения Явашева. Наред с абстрактните и реалистични интерпретации, той излага и своя проект за сценография на спектакъла „Министърът женкар”, като негово дело е и портретът на актьора Христо Гърбов в ролята на самия министър Кочев.

Събитията са част от програмата на организирания от Община Русе, с подкрепата на Фондация „Русе – град на свободния дух“, „Есенен салон на изкуството и културата“ Русе 2014.