На 30 юли Русе ще отбележи 156 години от гибелта на Стефан Караджа

петък, 26 юли 2024

Национално дружество „Традиция“ – клон Русе, Народно читалище „Стефан Караджа - 2018“ и Община Русе канят русенци да отдадат почит към българския национален герой Стефан Караджа. Церемонията ще се състои на 30 юли /вторник/ от 18:30 ч. пред паметника на воеводата до Градските хали.

В събитието ще се включат Красимира Маринова от Пенсионерски клуб „Калина“, вокална група от клуб „Надежда“ към Съюза на пенсионерите – Регион Русе, както и гайдарският състав към НЧ „Стефан Караджа – 2018“.

Желаещите да поднесат венец в памет на героя могат да се запишат на имейл pr@mayor-ruse.bg .

Водещ на церемонията ще бъде председателят на Национално дружество „Традиция“ – клон Русе Мартин Календжиев.

На 6 юли 1868 г. Стефан Караджа заедно с Хаджи Димитър повежда чета от 127 души, която минава Дунава при село Вардим. Ранен е тежко в местността Канлъдере край Вишовград и е пленен от османските войски. Осъден е на смърт чрез обесване, но умира от раните си в Русенския затвор и бива погребан от Баба Тонка. Въпреки че във всички исторически справки се смята, че е починал на 31 юли 1868 г., според надписа на кръста това е станало ден по-рано – на 30 юли. Гробът на героя се намира в Парка на възрожденците в Русе, недалеч от православната църква "Всех Святих", а тленните му останки са пренесени в Пантеона на възрожденците след построяването му през 1978 г.