ДЮФА „Зорница“ с отлично представяне на международен фестивал в Италия

петък, 26 юли 2024

Детско-юношески фолклорен ансамбъл „Зорница“ се завърна от 12-ия Международен фолклорен фестивал „Среща с традицията“, който се проведе в град Монтекатини Терме, Италия. Участие във фестивала взеха 15 състава от Белгия, Литва, Латвия, Унгария, Естония и 4 формации от България – 4 състава, като единствено ДЮФА „Зорница“ се представи с оркестър, хор и танцов състав.

Ансамбълът представи различни програми в двете концертни вечери. Първата вечер русенските таланти изпълниха „Северняшка сюита, китка народни песни“ от Северна България, а на следващата бяха представени „Шопска сюита“ и народните песни – „Тръгна Желка на оране“ и „Садила мома на двор калинка“.

Преди заключителната концертна вечер бяха показани всички състави, като ДЮФА „Зорница“ бяха поканени от организаторите да водят дефилето като най-атрактивен състав с жива музика.

По време на двата си концерта русенските изпълнители бяха посрещнати и изпратени с огромни аплодисменти от публиката, а ансамбълът получи сертификат за участие.

През свободното си време децата посетиха Флоренция, където имаха възможността да разгледат много забележителности.

Участието на „Зорница“ в Италия се осъществи с финансовата подкрепа на Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“, „АС – СТРОЙ“– Русе и Автомагистрали „Черно море“ – Шумен.