На тържествена церемония връчиха награди "Русе", "Млад творец" и "Студент на годината"

петък, 25 май 2018

На тържествена церемония-концерт в Голяма зала на Доходно здание на 24 май, кметът на Община Русе г-н Пламен Стоилов и председателят на Общински съвет – Русе чл.-кор. проф. дтн Христо Белоев връчиха ежегодните Награди „Русе“ за постижения в областта на изкуството, културата, образованието и науката.

В раздел „Образование и наука“, в категория “Предучилищно и начално образование“ бе отличена Веселка Петрова – ст. учител в СУЕЕ „Св. Константин-Кирил философ“, за „Основно и средно образование“ бе наградена Марияна Георгиева – ст. учител в СУПНЕ „Фридрих Шилер“. Педагогическият екип на ОУ „Любен Каравелов“ бе удостоен с Награда „Русе“ в категория „Учителски екип от основни, средни общообразователни училища и професионални гимназии“. В категория „Образователна институция или учителски екип“ бе награден учителският екип от ПГСАГ „Пеньо Пенев“ в състав: Ясен Тодоров, Моника Йорданова, Стоян Димов и Стела Горчева. Иван Кочев – гл. учител в НУИ „Проф. В. Стоянов“ взе Награда „Русе“ за цялостен принос в областта на предучилищното, началното, основното, средното и висше образование. Доц. д-р Десислава Атанасова бе отличена в категория „Висше образование и наука“, а Центърът по иновационни образователни технологии към РУ „Ангел Кънчев“ спечели приза в категория „Образователна институция, преподавателски или научен екип“. За цялостен принос и дългогодишна дейност в областта на висшето образование и наука бе награден проф. д-р инж. Даниел Братанов.

В раздел „Изкуство и култура“ бяха връчени три награди – на художника Николай Караджов в категория „Изобразително изкуство“, на Творческия екип на отдел „Култура“ при Община Русе в категория „Творчески екип или културна организация“, и за цялостен принос и дългогодишна дейност в областта на изкуството и културата  - на Мария Матеева.

На церемонията бе връчен и призът „Студент на годината“. Тазгодишните призьори сред студентите са Ива Великова  - специалност „Медицина“ в Медицинския университет в София, Кристиян Начев – специалност „Технология и управление на транспорта“ в РУ „Ангел Кънчев“ и Розен Григоров – специалност „Медицина“ в Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ във Варна.

За втора поредна година беше връчена и Награда „Млад творец“ в памет на актьорите Яна и Георги Стефанови, която се осигурява от тяхното семейство. Наградата тази година взе Мери-Ан Савова – за високи постижения в областта на танцовото изкуство.

В концертната програма участие взеха ДВГ „Слънце“ при ОбДЦКИ с ръководител д-р Наталия Константинова, ВГ „Приста“ при ОМД с ръководител Доротея Бальовска, Хор „Св. Георги Победоносец“ при ОМД с диригент Мина Влайкова, Марина Петрова от Вокално студио „Слънчеви ноти“, Балет „Импулс“ при ОМД с ръководител Петя Бонева, Формация за модерен балет „Мираж“ при ОМД с хореограф Наталия Томова, Николай Димитров – пиано и Димитър Димитров – флейта – ученици от НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, Балет при Държавна опера – Русе, Хор при ФТТ „Найден Киров“, ФА „Русчуклийче“ при ОбДЦКИ с ръководител Нели Гарвалова – Христова, Клуб по спортни танци „Настроение” с ръководители Елена и Иван Деспотови.

Водещи бяха актьорите от ДТ „Сава Огнянов“ - Ралица Константинова и Ивайло Ненов. Сценографията бе дело на Виолета Радкова, а изработката на видеономинациите - на фотографа Цветомир Цветанов.