Пропускане до съдържанието на страницата

На заключителна пресконференция бе представено дигитализирането на културно-историческото наследство на Русе и региона

понеделник, 29 април 2024

Близо 30 000 снимки, книги, документи и други артефакти, съхранявани в архивите на Община Русе и партниращите културни институти, са трансформирани дигитално като част от проекта „Опазване и популяризиране на културното наследство чрез дигитално съхранение и представяне“. Това стана ясно на заключителната пресконференция, която се състоя днес, като в нея участие взеха заместник-кметът Златомира Стефанова, ръководителят на проекта и директор дирекция „Икономика, инвестиции, международно сътрудничество и проекти“ Ивайло Кадишев, както и екипа, работил по проекта.

„Настоящият проект е огромно богатство, тъй като успя да съхрани исторически съкровища, с които обикновеният гражданин не би имал възможност да се запознае. Удовлетворени сме, че можем да оставим за бъдещите поколения наследство, което е запазено благодарение на усилията на всички участващи в проекта“, заяви заместник-кметът. Златомира Стефанова и изказа своята благодарност към партниращите институции, без които проектът не би могъл да се осъществи успешно.

Технологичният процес бе разяснен от Албена Тодорова, която е част от екипа за дигитализация. По нейните думи съхранението на културни единици и събирането на техните данни съвсем не е лек процес, като работата по проекта е била предизвикателство за всички участващи, изискващо немалко познания и богата обща култура.

Основната цел на проекта е съдържанието да стане достъпно за широката общественост, като по този начин се засили интересът към него. Представянето чрез съвременни методи вдъхва нов живот на културното наследство и дава възможност на всеки да се запознае с културни единици, намиращи се на физически отдалечени места и не са изложени пред публика. В рамките на проекта бе създаден център за дигитализация в сградата на Община Русе на ул. „Олимпи Панов“ 6, като за целта бе извършен ремонт и бяха закупени обзавеждане и техника, отговарящи на спецификата на информацията, обект на дигитализиране.

8 служители преминаха обучение „Технологии за дигитализация на културно и историческо наследство“ за придобиване на допълнителни професионални компетенции, като част от тях бяха ангажирани на пълен работен ден с техническото изпълнение по дигитализация. В проекта се включиха и близо 200 ученици от Русе и региона, които също бяха обучени в използването на съвременни технологии.

Бенефициент на проекта е Община Русе, а партньори са Регионалната библиотека "Любен Каравелов", Драматичният театър "Сава Огнянов", Общинският културен институт, "Художествена галерия" – Русе, Държавна опера – Русе, Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов“, Регионалният исторически музей, Възрожденско читалище "Зора 1866 г.", Държавен куклен театър – Русе и Националният музей на Лихтенщайн. Неговото изпълнение продължи 2 години, като финансирането се осъществи по програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

Процесът по дигитализация ще продължи поетапно и през следващите 5 години. Дигитализираното съдържание може да бъде разгледано на двуезична онлайн платформа, съхраняваща данните.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/