Пропускане до съдържанието на страницата

Началото на волейболната игра в Русе

понеделник, 17 септември 2018

На Световното първенство по волейбол за мъже в Русе е посветена поредната публикация в поредицата „Русенски истории“ на сайта на Фондация „Русе – град на свободния дух“.  Съвместната инициатива на Фондацията и Държавен архив – Русе включва представяне на любопитни факти и истории, свързани с културата, изкуството и спорта на Русе през годините. Те ще допълнят визията на града като град на традиции и новаторство.

Поредната статия в рубриката дава информация за началото на волейболната игра в Русе.  Първите данни за волейбол в дунавския град отбелязват създаването на клуб в русенското с. Хотанца през 1925 година, който е легализиран към БНСФ през 1930 година. В справката на Димитър Млекаров четем, че жителите на това село тогава били под влиянието на англо-американското религиозно течение протестанти, което издържало Американския девически колеж в гр. Ловеч (по-късно Езикова гимназия). В този колеж са учили момичетата от селото и там са играели баскетбол и волейбол. Като се връщат в село, през лятната ваканция на 1926 г., момичетата донасят игрите от колежа, тъй като до тогава момчетата са играели само футбол. Здравка Захари Димитрова, Иванка Хаджийска, Елена Райчева, сестрите Екатерина и Елена В. Петрови и др. възприемат и започват да играят волейбол, а не баскетбол, защото за последния се изисквало повече съоръжения – табла, рингове и др. За волейбола забивали два кола и вместо мрежа опъвали въже. Към момичетата се присъединили и момчетата футболисти от селото - Петър В. Петров, Драгошин Първанов, Колю Марков и др.

Волейболът постепенно увлича и други момичета от селото. За да се попълни необходимото число играчи за два отбора, често се играело смесено. Игрището е представлявало обикновена поляна, като вместо очертаване, страничните линии били окопавани, забивали два кола и опъвали въже. Тези игри продължили и до 1942 г., въпреки масовата мобилизация на мъжете, като в тях вземали участие и някои омъжени жени с деца. В спомените на бившия учител по физическо възпитание и главатар на местното дружество “Юнак” в с. Червена вода, Русенско Трифон Обретенов също се споменава, че към 1936 г. е въвел играта волейбол за момичета.

Данни за състезания се появяват едва през 1934 г., когато Русенската спортна област организира окръжни състезания, в които с.к. “Левски” - Русе решава да участва с един мъжки и един дамски отбор. Преди това в тогавашния в. “Русенска поща” бр. 4169 и 4170 от 1934 г. е поместено, че ще се проведе пропаганден волейболен мач между с.к. “Напредък” и сборен отбор.

За пръв път Държавно първенство по волейбол се провежда през 1936 г. и в подготовка за него в Русе се провежда първото градско първенство с участието на клубовете “Ангел Кънчев”, “Раковски”, “Напредък” и спечелено от с.к “Ангел Кънчев” - Русе с капитан Николай Ганчев. През същата година се провежда квалификационна среща между Русе и Варна за държавно първенство, спечелена от Варна.

В този начален период волейбол се е играел на тревно-землен терен и официалното игрище е било встрани от футболното игрище в “Алеите”. Волейболната игра се разпространява най-вече в училищата и предимно между класовете в Мъжката гимназия. Първоначално се е играело с отбори от по 9 състезатели, а впоследствие - с по 6 и то без “въртене”, а на постоянни постове. В този ранен период волейболните игри са се ръководили от някои по–изтъкнати състезатели. Впоследствие, когато играта се практикува в разни почивни станции, лагери и др. в Русе се явява първият правоспособен съдия Илия Бахлев.

Играта се масовизира и регламентира с идването на учителя по физическо възпитание в Мъжката гимназия в Русе Димитър Ефремов. Под негово ръководство израстват редици кадри от ученическите среди, които стават гръбнака на русенския волейбол.

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/