Над 60 участници в третото издание на Парад на ретро автомобили в Русе

сряда, 21 юни 2017

На 24 юни 2017 г. /събота/, за трета поредна година Русе ще бъде домакин на Парад на ретро автомобили и мотоциклети. Събитието се провежда под патронажа на кмета на Община Русе г-н Пламен Стоилов и се организира от Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“. Парадът се реализира и с подкрепата на Община Русе, ОП „Русе арт”, СЗ „КООРС”, ОП „Комунални дейности”, Пътна полиция към ОДМВР – Русе и фирмите, „Нетуоркс България, „Ес Транс“, „Витте аутомотив“, ”Хоби кар”, „Ауто хит“ и  „Кауфланд”-Русе.

На пресконференция днес д-р Страхил Карапчански – зам.-кмет по европейско развитие и председател на УС на фондация „Русе-град на свободния дух“ заяви, че интересът към парада на ретро автомобили всяка изминала година става все по-голям. „Това ни мотивира да го развиваме вече и в международен мащаб“, каза още зам.-кметът. Изпълнителният директор на фондацията Елена Минкова представи детайли от тазгодишното издание, в което участие до момента са заявили над 60  автомобили и мотоциклети от Русе, Варна, Бургас, София, Павликени, Габрово, Търговище, Разград, Кубрат, Луковит, Свищов, Шумен, Горна Оряховица, Дряново и от Румъния.

Автомобилите, които ще могат да се видят на парада са от почти всички по-известни марки. Специално за Парада в Русе ще пристигне и автомобил от музея на Форд Мото Пфое в София.

Регистрираните за участие ретро возила са създадени в периода между 1920 -1987 година.

Програмата предвижда сборният пункт на участниците да е паркинга на магазин „Кауфланд” в кв. „Дружба”.  В часовете между 11:30 ч. и 12 часа ретро автомобилите  ще дефилират по централните улици на Русе. След това те ще се установят на Общинския паркинг до сградата на НАП в града, където от 13 часа официално ще бъде даден старт на събитието. Любителите на класическите возила ще имат възможност да разгледат и да се снимат с уникалните коли.

Предвиден е конкурс с десетки награди в няколко категории:

• Награда на Кмета на Община Русе
  • Награда на Общинска фондация „Русе – град на свободния дух“
  • Награда на публиката
  • Награда на Русенски университет „Ангел Кънчев“
  • Награда за най-атрактивно участие и представяне
  • Награди на отделните спонсори
  • Категория Европейски и Американски автомобили
  • Категория Социалистически автомобили
  • Категория Двутактови автомобили
  • Категория Мотоциклети
  • до 1987 година – I-во, II-ро и III-то място

и други в зависимост от участниците

Победителите ще бъдат определени от пет членно жури, в което ще влязат експерти в областта на автомобилизма от Русе, Стара Загора и Бургас.

За доброто настроение на участниците и гостите ще се погрижат  танцьорите от Школа за суинг танци „Линдихоп Русе“ към Гейм спорт център и солисти от вокална група „Слънце“ при Общински детски център за култура и изкуство в Русе, с ръководител Наталия Константинова. Водещ  на проявата ще бъде актрисата Ралица Константинова.

И по време на тазгодишния Парад на ретро автомобили в Русе ще разчитаме на специалното участие на Русенския университет „Ангел Кънчев”, които ще представят своите екологични автомобили на бъдещето

По повод предстоящото събитие Община Русе и Общинска фондация „Русе – град на свободния дух” отправят молба към жителите на Русе временно да преустановят паркирането на автомобилите си в Общинския паркинг до сградата на НАП от 18:00 ч. на 23 юни до 18:00 часа на 24 юни 2017 г.