Народно читалище „Светлина 1929“, с. Сваленик спечели приза „ЗЛАТНАТА ГЪДУЛКА” 2018

понеделник, 11 юни 2018

В неделя, 10 юни, при изключителен интерес от страна на публика и участници,  се проведе 49. Фолклорен събор „Златната гъдулка” - Русе 2018, организиран от Община Русе. Съгласно регламента в програмата бяха представени състави, групи и индивидуални изпълнители на изворен и обработен фолклор от областите Русе, Силистра, Разград, Търговище и Велико Търново.

Участниците бяха оценявани от жури в състав: председател – проф. д-р Николай Ненов – етнолог и членове: проф. д-р Горица Найденова – етномузиколог и г-н Генчо Генчев – кмет на Община Свищов.

Голямата награда - призът „Златната гъдулка“ за цялостно представяне, грамота и парична награда са присъдени на НЧ „Светлина 1929“ – с. Сваленик, община Иваново. Те представиха една цялостна и пъстра програма с групи за изворен фолклор и народни обичаи, които изпълниха три автентични фолклорни песни, игри на песен и обичая „хвърляне кожуха на булката на Великден“.

Със своите разнообразни и умели изпълнения, участниците успяха да затруднят журито, което разпредели наградите, както следва:

КОЛЕКТИВНИ НАГРАДИ:

І награда

НЧ „Св. Св. Кирил и Методий 1924“ – кв. Средна кула, гр. Русе

ІІ награда

НЧ „Просвета 1915“ – кв. Долапите, община Русе

ІІІ награда

НЧ „Минчо Иванов 1912“ – с. Макариополско, област Търговище

Поощрителен диплом:

НЧ „Светлина – Царевец 1927“ – с. Царевец, община Свищов

ИНДИВИДУАЛНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ:

І място

Венетка Тодорова, певица – с. Белцов, обл. Русе

ІІ място

Данка Живкова, певица – НЧ „Трезвеност-1870”, гр. Сухиндол, обл. Велико Търново

ІІІ място

Арзу Мехмед, певица – ОбДЦКИ - Русе

Янко Янков, гъдулар – НЧ „Светлина 1928“, с. Хотанца, община Русе.

Извън регламента, кметът на Община Свищов, Генчо Генчев - член на журито, реши да изненада участници и организатори, като обяви осигурени от него допълнителни 3 награди по 200 лв. Определените носители на допълнителните призове са един индивидуален изпълнител - Спасия Димитрова от НЧ „Св. Димитър Басарбовски 1902“ в с. Басарбово, и две колективни награди: НЧ „Доростол-1870” от гр. Силистра и Пенсионерски клуб „Детелини“ от с. Кабиле, обл. Ямбол.