Пропускане до съдържанието на страницата

Научни работници разработват методика какви дървета да се садят в Русе заради климатичните промени

понеделник, 16 септември 2024

Представители на Лесотехническия университет в София бяха на 4-дневно посещение в Русе по покана на местната администрация. Община Русе възложи на екипа от научни работници да изработи Концепция за създаване на устойчиви насаждения. За да се запознаят на място със състоянието на дърветата и зелените площи, в града пристигнаха доц. Светлана Анисимова, ръководител на проекта, проф. Анелия Пенчева, доц. д-р Ценка Кунева и ас. д-р Галина Янчева от катедра „Ландшафтна архитектура“. На среща със зам.-кмета по опазване на околната среда и комунални дейности Никола Лазаров гостите изтъкнаха сериозните проблеми в страната заради засушаването и подчертаха необходимостта засаждането на нови дървесни видове да се съобразява с променените климатични условия. Те споделиха, че са впечатлени от доброто състояние на смърча пред Регионалния исторически музей и на кедрите в центъра на Русе. След направения оглед проф. Пенчева обобщи: „От посещението си в Америка не съм виждала такива красиви и така добре поддържани площи като тези, които са в центъра. На фона на температурите в Русе растителността е в много добро състояние, което означава, че се полагат големи грижи за нея“. 

При срещата си с научните работници кметът Пенчо Милков им благодари, че са се отзовали на молбата му и са дошли да се запознаят с местните предизвикателства. Той подчерта, че с тази научно-приложна разработка очаква да се намери трайно решение за поддържането на растителността в града.

Според проф. Пенчева, тъй като растителността в Русе е в доста напреднала възраст, една от задачите е да се предостави методика за определяне на рискови дървета. „С тази методика специалистите могат да аргументират отсичането на дърветата, понеже това е много съществен проблем, имайки предвид, че гражданите реагират много емоционално при махането им. Но дори, когато някои дървета са зелени, те могат да бъдат опасни“.  Експертите изтъкнаха, че дърветата в градска среда трябва да се подменят на 50-60 години, защото после повечето стават опасни.

Концепцията ще съдържа научни съвети какви дървета да се садят и кои трябва да се избягват в контекста на климатичните промени, както и  какви съвременни технологии да се приложат за укрепване на уличните дървета.

Тези препоръки ще бъдат много полезни и на всички русенци, които кандидатстват за финансиране по Фонд „Гражданска инициатива“, от който получават средства от Общината за облагородяване на междублоковото пространство. След анализа на научните работници гражданите ще могат да получат практични съвети какви дървета и храсти са подходящи за засаждане в градинките им.

Очаква се разработката да бъде готова през февруари 2025 г.

  

виж всички >

Абонирайте се за нашия бюлетин

Последни Новини

виж всички новини >

Банер - Интегрирана система за градски транспорт Банер - Реконструиране и рехабилитация на пешеходната зона Банер - Ремонт на пет общински учебни заведенияБанер - Наука и образование за интелигентен растеж

Преброяване 2021 година Съвет за електронни медии Областен информационен център Аз и градът

Българо-швейцарска програма за сътрудничество Програма енергийна ефективност Balanced European Conservation Approach Реки на времето

Ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност Изграждане на социални жилища Innterreg Life

Life Организация за управление на дунавски туристически район Външни аварийни планове на предприятията с опасни производства Пиц Русе Пиц Русе

https://www.livechatalternative.com/