НИМХ с предупреждение за влошаване на времето през уикенда

четвъртък, 18 януари 2024

От НИМХ предупреждават за влошаване на времето, усилване на вятъра, понижение на температурите и валежи от дъжд и сняг в Североизточна България, вкл. във всички населени места от община Русе и самия град Русе на 20 и 21 януари (събота и неделя).

Вечерта в петък от северозапад ще започне ново увеличение на облачността. Вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Ще завали дъжд, който през нощта срещу събота в Северна България и високите западни полета, ще премине в сняг и там ще има снежни виелици.

Според прогнозите на Института в събота студеният въздух ще обхване цялата страна. Ще бъде облачно, с валежи предимно от сняг, в Южна България преди обяд все още от дъжд, но със застудяването дъждът бързо ще преминава в сняг. Има повишена вероятност на места, главно в Предбалкана и в Югозападна България, количествата да са значителни, ще се образува и снежна покривка, в отделни райони достигаща 20-25 cm, в планините до около 55 cm. В Централна Северна и Североизточна България, както и по планинските проходи ще има условия за виелици и навявания. В много райони температурите ще са с обратен дневен ход: сутрешните между 1° и 6°, към 14 часа - вече между минус 4° и 1°.

През нощта срещу неделя от север валежите ще започнат да отслабват и да спират, най-късно - сутринта в неделя - в Рило-Родопската област. Ще бъде студено, в източната половина от страната все още и ветровито. Облачността ще се разкъсва и намалява.

Предвид времето се призовават водачите на автомобили да шофират внимателно, особено на усойни, открити места и мостови съоръжения, и да поемат на път добре подготвени. Не са препоръчителни рискови изпреварвания, движение с несъобразена с пътните условия скорост, както и нарушаване на други пътни ограничения.

Община Русе и пътноподдържащите дружества следят обстановката и са в готовност да предприемат своевременно необходимите действия за обработка на общинската пътна и улична мрежа за предотвратяване на заледявания. За целта следва да се осигури достъп на техниката до улици и булеварди и автомобилите на гражданите да не ги блокират.

При възникване на инциденти сигнали могат да бъдат подавани на единния европейски телефон за спешни и аварийни обаждания 112 или на Дежурния общински съвет за сигурност – 082/820 111.