Заместник-кметът Енчо Енчев уважи откриването на новото отделение по диализно лечение в УМБАЛ „Медика“

четвъртък, 18 януари 2024

В сградата на УМБАЛ „Медика“ в Русе днес се състоя официалното откриване на новото специализирано отделение по диализно лечение. В него ще бъдат лекувани пациенти с напреднала форма на бъбречно заболяване и нужда от бъбречно-заместително лечение. Събитието бе уважено и от заместник-кмета на община Русе Енчо Енчев.

„УМБАЛ „Медика“ се е доказала през годините като лечебно заведение, което успява да се справи с професионалните изпитания, съпътстващи нелеките времена, в които живеем. Вярвам, че новото отделение е поредната успешна инвестиция, която екипът на болницата прави за диагностиката и лечението на своите пациенти“, обърна се към присъстващите Енчо Енчев. Той пожела на началника на отделението д-р Боян Петков новото пространство да се превърне в еталон за качествена лекарска помощ, където съвременната медицина не отстъпва на световните практики.

На официалното откриване присъстваха управителят на УМБАЛ „Медика“ проф. д-р Кирил Панайотов, административният директор на лечебното заведение Алисе Муртезова, директорът и заместник-директорът на РЗИ – Русе д-р Александър Парашкевов и д-р Искра Генева.

В отделението квалифицираните специалисти работят с най-висок клас апаратура в България - Fresenius 5008. Апаратите дават възможност освен за класическа хемодиализа и за хемодиафилтрация. Новият за Русе метод позволява по-добро очистване на кръвта и по-добро качество на живот на пациентите.

Отделението по диализно лечение на УМБАЛ „Медика“ има достатъчен капацитет, за да приеме пациенти от Русенска и съседни области. За лекуващите се е подсигурен транспорт от дома до лечебното заведение с платформа за хора с двигателен дефицит. Към момента се транспортират пациенти, както от град Русе, така и от общините Тутракан, Кубрат, Разград и Борово, съобщават от лечебното заведение.