Нови информационни кампании за околната среда и разделното събиране на отпадъци в Русе

сряда, 14 юни 2023

Рециклиращо училище“, „Екошампиони“ и „Да изчистим България заедно!“ са част от кампаниите, които ще се реализират в община Русе до края на 2023 г.

Инициативите на ЕКОПАК България са насочени към потребителите,  домакинствата, децата и младежите в семейна и училищна среда. Целта е да се повиши разбирането на малки и големи за дейностите и процесите от системата за разделно събиране на отпадъци от опаковки.

Кампанията за мотивиране на разделното събиране и рециклиране в училищата „Екошампиони“ ще се проведе през есента. Тя е за всички ученици от 1 до 12 клас в различни общини. Ще бъдат отличени училището, което проведе най-много еко-уроци, и учениците, които съберат разделно най-голям обем пластмасови бутилки и алуминиеви кенчета. Всички участващи училища ще получат кошчета за разделно събиране от рециклиран картон, които да поставят в коридорите на училището и да продължат добрата практика по разделно събиране в училищното ежедневие.

За повишаване на осведомеността в детските градини в кампанията „Живей чисто! Рециклирай!“ ще се предоставят безвъзмездно:

- 5 комплекта картонени кошчета за разделно събиране на отпадъци от опаковки, предназначени за детски градини;

- 120 детски книжки „Повелители на рециклирането“;

- 120 стикера.

Също през есента се очаква и новото издание на кампанията „Да изчистим България за един ден!“, на която ЕКОПАК България е традиционен партньор.

До края на 2023 г. компанията ще партнира на различни спортни, музикални и културни инициативи, като провежда информационна кампания на място и предоставя контейнери за разделно събиране на отпадъци от опаковки, които се извозват за рециклиране и обработка. Наред с това онлайн платформата „Рециклиращо училище. Учители за чиста природа“ предоставя за безплатно ползване от учителите учебни материали, свързани с темите разделно събиране, рециклиране и оползотворяване на отпадъци, опазване на околната среда и устойчиво развитие. Платформата осигурява много полезни материали в помощ на преподавателите на ученици от 1 до 12 клас: примерни уроци, игри, състезания, които се провеждат в учебния час или извън него. Целта е да се създаде професионална общност, където да се обменят идеи, добри практики, препоръки и опит.