Новото отделение по трансфузионна хематология в УМБАЛ "Канев" бе открито днес

вторник, 25 септември 2018

Днес, в 10:30 часа, Негово Високопреосвещенство Русенски митрополит Наум освети новото отделение по трансфузионна хематология в Университетска болница „Канев“. То бе изградено изцяло със средства, дарени от фондация „Игнат Канев“, като самият г-н Канев лично присъства на церемонията.

На събитието присъства зам.-кметът по комунални дейности в Община Русе г-жа Наталия Кръстева, която връчи поздравителен адрес от името на кмета на Община Русе г-н Пламен Стоилов на заместник-председателя на Съвета на директорите в УМБАЛ „Канев“ д-р Йосиф Новаков. В поздравленията на градоначалника се казва: „Гордея се, че има достойни русенци като Игнат Канев, които макар и да са създали кариера отвъд Океана, не спират да мислят за Русе и насърчават развитието му във всяка една сфера. Благодарение на дейността на господин Канев, градът ни се радва на още по-голям просперитет.“ Сред официалните гости бяха още областният управител г-н Галин Григоров, председателят на Общински съвет – Русе и ректор на Русенския университет чл.-кор. проф. д.т.н. Христо Белоев.

Чрез своята фондация „Канев“, канадският милиардер от български произход подпомага държавната болница, която носи неговото име, както и университета. Даренията на фондацията в полза на лечебното заведение до момента се равняват на близо 1 милион лева. През септември 2016 г. бе изградена и открита детска площадка в двора на болницата, а през септември 2017 г. бе открито ново детско отделение.

Ремонтът на отделението по трансфузионна хематология възлиза на стойност 300 000 лева. То е единственото в областта, което осигурява кръв и кръвни биопродукти за всички лечебни заведения на територията на област Русе. То се намира на сутерена на ДКЦ-1.