Областният-информационен център представи Концепцията за интегрирани териториални инвестиции в Сливо поле

четвъртък, 14 март 2024

Областният информационен център – Русе проведе публично обсъждане на Концепцията за интегрирани териториални инвестиции /КИТИ/, преминала оценка за административно съответствие и допустимост, която ще се изпълнява на територията на община Сливо поле и община Русе.
В събитието се включиха Ивайло Кадишев - директор на дирекция "Икономика, инвестиции, международно сътрудничество и проекти", като представител на бенефициента Община Русе и кметът на Община Сливо поле Валентин Атанасов от страна на партньорите. В събитието участваха още общински съветници от Общински съвет Сливо поле, кметове на кметства, представители на читалища и други заинтересовани страни. Експертът на ОИЦ – Русе Ана Буренкова представи презентация на КИТИ, като запозна  присъстващите с планираните дейности, които ще донесат дългосрочни ползи на местната общност. Концепцията е интегрирана и  обхваща 8 проектни идеи, които ще бъдат финансирани по Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. и Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г.
Проектните дейности пряко кореспондират с нуждите на местно ниво и имат за цел да насърчат устойчивото и интегрирано развитие на двете територии. Предвидените за изпълнение проекти са насочени към подобряване на мобилността и трансграничното сътрудничество, насърчаване на местното социално-икономическо развитие, създаване на условия за туризъм и подобряване качеството на живот в региона чрез интегрирани инструменти.
Кметът на Община Сливо Валентин Атанасов закри срещата със следното послание: „Благодаря на Община Русе за партньорството в тази концепция и на Програма „Региони в развитие“ за възможността да финансират дейности в селски район като нашия. Със сигурност реализирането на такива проекти ще допринесе за развитието на региона като цяло“.