Община Русе подписва споразумение за партньорство с германската Община Елванген

четвъртък, 11 септември 2014

В контекста на приоритетите за развитие през новия програмен период на Европейския съюз 2014-2020г. и на изпълнението на Стратегията на Европейския съюз за развитие на региона на река Дунав, Община Русе ще подпише Споразумение за партньорство с немската Община Елванген. Документът е за изграждане и развитие на Регионални центрове за култура и иновации, като стъпка към бъдеща Европейска мрежа, а целите на Споразумението са в изпълнение на кампанията „Русе – град на свободния дух“.

Основната цел на партньорството е двете страни да подкрепят Регионалния център за култура и иновации за Долен Дунав в гр. Русе и Регионалния Югоизточноевропейски Български културен институт – Методиев център в Елванген за Горен Дунав, като съставни части от бъдещата Европейска мрежа. За партньорството в Дунавската стратегия се очаква подкрепата и сътрудничеството в рамките на Постоянната смесена Комисия на Република България и Федерална провинция Баден-Вюртенберг.

Сътрудничеството цели развиване и укрепване на регионалната политика на Европейския съюз за конкурентоспособност и сближаване, в т.ч. и на Дунавската стратегия. Цели се последователното прилагане на финансовите инструменти на ЕС чрез регионалното сътрудничество и укрепването на конкурентоспособността и приобщаващ икономически растеж.

Изграждането на горепосочените Регионални центрове е заложено в изпълнението на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на град Русе 2014-2020г. и в унисон с разработената към него визия, а именно:

Русе– градът-лидер на ЕврорегионДолен Дунав– еталонна интегрираноустойчиво градско управление и развитие – модел за конкурентоспособности сближаванена Европейскитерегиони.

Спазвайки принципите на сътрудничество, партньорите ще създадат Еврорегионална работна група за изграждането на обща концепция, насочена към:

• Съвместна Еврорегионална програма за укрепване капацитета с Регионалния център за култура и иновации за Долен Дунав в град Русе и Югоизточноевропейския Български Културен Институт – Методиев център в град Елванген за Горен Дунав, като част от Европейската регионална мрежа в областта на културата, иновациите и туризма.
  • Съвместна Еврорегионална програма за укрепване капацитета и Регионален център за интегрирано управление на риска и територия за Долен Дунав в град Русе, като част от Европейската регионална мрежа в областта на интегрираното и устойчиво управление на риска и териториалната политика.

Осигуряването на устойчиво партньорство се явява основно изискване за отпускане на средства от всички финансови инструменти на ЕС. Сътрудничеството между възможно най-голям брой организации от различни държави е заложено и в основата на Стратегията на ЕС за развитие на Дунавския регион. В тази връзка, се очаква Русе да стане част от международна мрежа от партньори от държавите, разположени по поречието на река Дунав, като първоначално институционализира сътрудничеството си с град Елванген, ФРГ, от Горното течение на река Дунав чрез подписване на Рамково споразумение от Кмета на Община Русе и Кмета на Община Елванген, провинция Баден-Вюртенберг, ФРГ. Рамковото споразумение се сключва за 60 месеца, като може да бъде променяно по взаимно писмено съгласие на страните, както и да бъде прекратено по всяко време.