Община Русе реставрира два паметника на местни герои, загинали във войните

петък, 01 март 2024

Община Русе възложи почистването, реставрирането и консервирането на два паметника на загиналите в освободителните войни местни жители, намиращи се в с. Басарбово и в кв. Долапите. Проектът е осъществен от художника реставратор Ясен Янков с държавно финансиране, като за целта са отпуснати над 12 000 лв.

Войнишкият паметник в село Басарбово е посветен на загиналите в Сръбско-българската, Балканската и Първата световна война български войници. Той е изграден от камък и се намира до църквата в селото.

Другият реставриран монумент е в двора на църквата „Архангел Михаил“ в кв. Долапите. На 3 март от 11 ч. там ще се проведе тържествена церемония в чест на националния празник на България, която е организирана от местното кметство. В събитието ще се включат ДГ „Синчец“, ОУ „Христо Смирненски“ - Долапите, НЧ „Просвета – 1915“ и местният пенсионерски клуб. Организаторите отправят покана към желаещите да присъстват на празника да бъдат облечени в народни носии.