Община Русе започва подмяна на дървесната растителност по част от ул. „Муткурова“

вторник, 15 октомври 2024

Във връзка с предвидени ремонтни дейности по пътната и тротоарната настилка по ул. „Муткурова“ № 40 (до бл. „Мелник“), Община Русе ще извърши премахване на 11 декоративни дървета от вида Fraxinus Americana (ясен) по тротоарната площ. Дърветата са над 100-годишни и са част от Паспортизация етап II с номера от 844 до 848 и от 1211 до 1216.

Състоянието на тротоарната и пътната настилка е силно компрометирано от повърхностната им коренова система. Корените са повдигнали тротоарната настилка с над 35 см, което я прави непроходима и създава сериозни деформации на бордюрите и част от пътното платно. Тези промени значително нарушават безопасността и достъпността в района.

Предстоящите ремонтни дейности по тротоара и пътната настилка предполагат премахване на повърхностните корени на дълбочина от поне 60 см, за да се постигнат необходимите ѝ технически параметри и вертикалното планиране на инфраструктурата. Тази процедура, включително окастрянето на корени и части от стъблото, ще доведе до съществено нарушаване на механичния баланс на дърветата, което ще ги направи уязвими към гъбни вредители и ще съкрати значително техния живот.

Наред с това, напредналата възраст на дърветата и намесите, които ще се извършват по време на строителните работи, увеличават риска от бързото им изсъхване. Това може да създаде опасност за минувачите и сградите в района при бурни ветрове, мокър сняг, преовлажняване и засушаване на почвата. Специалистите са на мнение, че ако дърветата бъдат запазени и след ремонта започнат да изсъхват, тяхното изкореняване ще бъде невъзможно без разрушаване на новопоставената настилка. Големият обем корени евентуално ще предизвика слягане на почвата, което ще наложи нови ремонтни дейности.

С оглед на всички тези фактори Община Русе ще предприеме действия по премахване на дърветата в този участък на ул. „Муткурова“. След завършване на ремонтните дейности, на тяхно място ще бъдат засадени млади фиданки от вида Fraxinus oxicarpa (полски ясен), които ще гарантират дългосрочното съхранение на зелените площи в района и ще осигурят ново качествено озеленяване.

Община Русе призовава за търпение и разбиране от страна на гражданите по време на тези необходими инфраструктурни и озеленителни дейности, които целят подобряване на условията за живот, безопасността и естетическото състояние на улицата.