В Русе стартира Графити фестивал, обединяващ международни артисти и млади таланти

сряда, 16 октомври 2024

С официално откриване във фоайето на Доходното здание бе даден старт на проекта „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи“, финансиран по Програма „Култура“ на Община Русе. Проектът ще събере международно признати артисти и млади творци от Русе, които заедно ще създадат иновативно съвременно изкуство.
Заместник-кметът на община Русе Енчо Енчев приветства участниците, отбелязвайки важността на подобни културни проекти: „Поздравявам Ви за това, че разработихте и кандидатствахте с този проект. Благодарение на вас ще имаме възможността да се насладим на изключително интересен фестивал с дългосрочна визия.“
На откриването присъстваха още заместник областният управител Георги Георгиев, председателят на Общински съвет Русе акад. Христо Белоев и общински съветници.
Артистичните работилници ще се проведат в периода 16-18 октомври от 13:00 до 17:00 ч. в зала „АртСтарт“ на Националното училище по изкуствата в Русе. В тях ще участват осем световно признати визуални артисти и 30 млади творци от русенски училища. Проектът, организиран от сдружение „Екоарт“, акцентира върху графитите като най-демократичната и публична форма на младежко изкуство.
Сред участниците са творци от България, САЩ, Япония, Финландия, Австрия и Германия, като по-специално внимание е отделено на паметта на японския артист Сусумо Ендо, представен от сина му Ецуро Ендо. Водещи партньори в проекта са няколко русенски училища, включително Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ и Английската езикова гимназия „Гео Милев“.
Творческият проект черпи вдъхновение от древното римско наследство на Русе и името Сексагинта Приста, което означава „Пристанище за 60 кораба“. Със своите модерни интерпретации, артистите ще предложат нов поглед към културното наследство на града.
Публичното представяне на резултатите от проекта ще се състои на 19 октомври във фоайето на Доходното здание.