Община Русе заяви подкрепата си към директорите на училища и детски градини

петък, 04 октомври 2024

Днес се състоя традиционната годишна среща на местната власт с директори на детски градини, на общински и държавни училища, общински експерти и синдикати, посветена на новата учебна година. Тя се провежда по инициатива на Община Русе и в нея участваха кметът Пенчо Милков и зам.-кметовете Енчо Енчев, Димитър Недев и Никола Лазаров. В заседанието се включи и началникът на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева.

Кметът Пенчо Милков откри срещата, като отбеляза, че разговорите с директори винаги го обогатяват, тъй като те имат опит в грижата за хората. Той подчерта, че Община Русе трябва да има активна позиция в училищата, защото местната власт е призвана да се грижи за децата и за хората, които ги обучават. „Мой  приоритет са дигитализацията и съвременните технологии, които карат децата да са по-любознателни“, каза Милков.

Д-р Росица Георгиева потвърди, че подкрепата на Община Русе е много важна за образователните институции. „Личната ангажираност на кмета за мен е достатъчно условие за подобряване на образователния процес“, каза началникът на РУО. Тя представи пред присъстващите новоназначените директори на училища в общината и сподели някои особености в образователния процес.

Зам.-кметът Димитър Недев изрази желанието на общината да улесни родителите в издаването на транспортни карти за учениците. Затова в понеделник в училищата ще бъдат изпратени списъци на учениците. После децата ще бъдат снимани в клас, а на фотографиите ще се напишат имената им. Снимките ще се изпратят до общината, която ще изготви картите и ще ги раздаде по училищата. Това важи за децата до 14 години. „Желанието на Община Русе е максимално голям брой деца да се ползват от тази възможност“, каза Димитър Недев.  Той допълни, че картите са за цялата градска мрежа и са едногодишни. Зам.-кметът наблегна и на предупреждението от Световната здравна организация за ограничаване употребата на смартфони и препоръча да се прецени как може да се ограничи използването на устройствата поне в учебните часове.

Представител на ОДМВР насочи вниманието на присъстващите към проблемите с наркотиците и райския газ и предупреди да се прояви повишена бдителност от страна на учители и директори.

Красимира Николаева, директор на Общинския младежки дом, съобщи, че продължава записването за Младежкия гвардейски отряд, който набира  момичета и момчета от 8. клас до 11. клас. Записванията продължават и за мажоретния състав „Екстрийм“ и за момчета в танцово студио „Зора“.

Областният координатор на КНСБ в Русе Боянка Димитрова прочете поздравителен адрес от председателката на Синдиката на българските учители по случай 5 октомври – Международен ден на учителя.

Зам.-кметът Енчо Енчев даде подробности за мащабната строителна програма, предприета от местната власт. Той заяви, че днес се прави първа копка за строежа на новия физкултурен салон в ОУ „Н. Обретенов“; в СУ „В. Левски“ са активирани двата обекта и ще се положат усилия за строежа на новия корпус и спортната зала с басейн; предстои ремонт на ОУ „Отец Паисий“ ; напредват процедурите и по ремонта на ДГ „Слънце“; готова е ДГ „Радост“, второ помещение се гради близо до ОУ „Любен Каравелов“ за нова детска група към ДГ „Радост“. Ще се подобри и спортната инфраструктура с обновяване на няколко спортни площадки в училищата, почерта Енчев. Той сподели идеята за създаване на ученически отбори по гребане с драконови лодки. През септември 2025 г. предстои да се проведе Световното първенство по драконови лодки в лесопарка „Липник“. В момента Русе разполага с 4 драконови лодки, очакват се още няколко. Зам.-кметът предлага да се помисли за създаването на училищни отбори, така че децата да спортуват навън. Той пое ангажимента Община Русе да организира тренировъчния процес и провеждането на състезанието по драконови лодки за ученици.