Златомира Стефанова се срещна с посланика на Франция и представители на Френско-българската търговска и индустриална камара

петък, 04 октомври 2024

Заместник-кметът на община Русе Златомира Стефанова бе домакин днес на среща с посланика на Франция в България Н. Пр. Жоел Мейер, председателя на Френско–българската търговска и индустриална камара /ФБТИК/ Стефан Делайе и нейни представители. По време на срещата бяха обсъдени инвестиционната среда в Русе и околността, стратегията за развитие на района и за привличане на чуждестранни инвеститори, както и традиционните сектори и индустрии.

„Основен приоритет на Община Русе е изграждането на доверие между бизнеса и администрацията. Нашето преимущество е фактът, че винаги сме достъпни за диалог, и мисля, че русенските компании вече са се убедили, че общината работи изцяло на принципа на прозрачността“, заяви заместник-кметът. Тя подчерта, че Община Русе не е спирала да предлага съдействие и работещи решения на бизнеса в града и региона. Златомира Стефанова сподели и за неколкократните срещи, които общината е провеждала с представителите на бизнеса в региона във връзка с обединението им в икономически зони, изпълнението на което е един от приоритетите на местната администрация.

Н. Пр. Жоел Мейер и неговият екип поискаха да разберат доколко е благоприятна средата в региона за чуждестранни инвестиции. Заместник-кметът посочи някои от стартиралите производства компании в града през последните години, всички от които са провели редица предварителни срещи с кмета Пенчо Милков и неговия екип. По нейните думи бизнесът усеща Русе не просто като привлекателно място за инвестиране, а и като регион, който предоставя реални възможности.

Тема на разговор с представителите на Френско–българската търговска и индустриална камара станаха и ключовите сектори, разработвани в общината, като транспортната свързаност, лекото машиностроене и производството на различни части за индустрията. Златомира Стефанова изтъкна усилията, които полага Община Русе за подобряването на градската среда, не само чрез общинския бюджет, но и чрез реализирането на проекти с европейски средства. Тя посочи и различните културни събития, които обогатяват социалния живот в града и малките населени места. Те, заедно с амбициозното начинание за включването на роботиката и компютърното кодиране във всички учебни заведения и детски градини, са ключов фактор за желанието на русенци да останат и да се развиват в града.

Златомира Стефанова разговаря с представителите на ФБТИК и за проблемите, пред които е изправен бизнесът, като липсата на кадри. Те се обединиха около идеята, че общата отговорност на родителите, местната и държавната власт е да насочват младите хора към професиите, отговарящи на нуждите на бизнеса според икономическия профил на регионите. За пример бе дадено разрастването на електромобилната индустрия и липсата на достатъчен брой инженери. Според заместник-кмета единствено при наличието на адекватно разпределение на пазар на труда биха могли да се реализират успешно младите хора.

В края на срещата бяха обсъдени възможности за сътрудничество, както и подкрепа за развитието на двустранните икономически отношения.