Общински съвет - Русе набира съдебни заседатели

понеделник, 03 юни 2024

Общински съвет – Русе, на основание чл. 68, ал. 1 от Закона за съдебната власт /ЗСВ/ открива процедура за определяне на съдебните заседатели за Районен съд – Русе от района на Общински съвет – Русе и кани заинтересованите лица, отговарящи на изискванията на чл. 67, ал. 1 от ЗСВ, да подадат заявление, към което да приложат документи, доказващи изпълнението на изискванията на закона.

Съгласно чл. 67, ал. 1 и 3 от ЗСВ, за да бъде определено едно лице за съдебен заседател, следва да отговаря на следните изисквания:

1. Да е дееспособен български гражданин;
  2. Да е на възраст от 21 до 68 години;
  3. Да има настоящ адрес в община, която попада в рамките на съдебния район на съда, за който кандидатства;
  4. Да има завършено най-малко средно образование;
  5. Да не е осъждан за умишлено престъпление, независимо от реабилитацията;
  6. Да не страда от психически заболявания.
  7. Да не е съдебен заседател в друг съд;
  8. Да не е общински съветник от съдебния район, за който е избран;
  9. Да не участва в ръководството на политическа партия, коалиция или организация с политически цели;
  10. Да не работи в съд, прокуратура, следствени органи, Министерството на вътрешните работи или в други органи от системата за национална сигурност, намиращи се в съдебния район, за който е избран.

Според чл. 68, ал. 5 от ЗСВ най-малко 10 на сто от лицата, които се включват в списъка на допуснатите кандидати, трябва да са с квалификация в областта на педагогиката, психологията и социалните дейности.

Съгласно чл. 68, ал. 3 от ЗСВ кандидатите за съдебни заседатели подават в Общински съвет – Русе:

1. подробна автобиография, подписана от кандидата;

2. нотариално заверено копие от диплома за завършено образование;

3. медицинско удостоверение, че лицето не страда от психическо заболяване;

4. данни за контакт на две лица, към които общинските съвети да се обръщат за препоръки;

5. мотивационно писмо;

6. писмено съгласие;

7. декларация за липса на обстоятелствата по чл. 67, ал. 3 от ЗСВ;

8. документ за извършена проверка по реда на Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, ако са родени преди 16 юли 1973 г.

С оглед служебното извършване на необходимите по закон справки, при подаване на документите е необходимо кандидатите да предоставят информация относно трите имена и единен граждански номер (ЕГН) на родителите си.

Заявленията и приложените към тях документи могат да се подадат всеки работен ден от 09.00 до 12.00ч. и от 13.30ч. до 17.00 ч., в срок до  05.08.2024 г., в град Русе, пл. „Свобода“ № 6, ет. 3, стая 304.

На основание чл. 68, ал. 5 от ЗСВ списъкът на допуснатите до участие кандидати, заедно с техните автобиографии, мотивационни писма и препоръки и документи за извършена проверка по реда на Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия се публикуват на интернет страницата на Oбщинския съвет.

Допуснатите кандидати ще бъдат изслушани от временната комисия на Общински съвет – Русе, създадена с Решение № 271/30.05.2024 г., на 03.09.2024 г. от 9 часа в гр. Русе, пл. „Свобода“ № 6, ет. 6, зала „Свети Георги“.

Не по-късно от три работни дни преди изслушването юридически лица с нестопанска цел, определени за извършване на общественополезна дейност, могат да представят на Oбщинския съвет становища за кандидата, включващи и въпроси, които да му бъдат поставяни. Анонимни становища и сигнали не се разглеждат.

Документ за извършена проверка по реда на Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия може да получите от Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия /Комисията/. За целта следва да подадете заявление по образец до Комисията на адрес: София, 1000, ул. Врабча № 1. Заявлението може да бъде подадено и на електронната поща на Комисията  -  info@comdos.bg, но следва да бъде саморъчно подписано и сканирано.

Образецът на заявление може да бъде изтеглено от тук - /Приложение 2 - проверка за принадлежност/

Повече информация за процедурата ще намерите тук.

С правилата за определяне на съдебни заседатели подробно може да се запознаете тук.

Примерен образец на заявление може да свалите тук.

Примерен образец на Декларация за липса на обстоятелствата по чл. 67, ал. 3 от ЗСВ може да свалите тук.