Общинският съвет одобри новата програма за осигуряване на достъпна архитектурна среда в Русе за периода 2024-2027 г.

четвъртък, 18 юли 2024

С решение на Общински съвет днес бе приета новата програма за осигуряване на достъпна архитектурна среда за периода 2024-2027 г. Тя е разработена в съответствие с разпоредбите на Закона за хората с увреждания, както и с международните и европейските нормативни актове, и продължава усилията на приключилата общинска програма за периода 2022-2023 г. „За“ гласуваха 44 съветници, „против“ нямаше, а двама се въздържаха.

Основните направления на новата програма включват здравеопазване чрез осигуряване на достъп до общински лечебни заведения, медицински центрове и детски ясли; подобряване на достъпността на общински спортни обекти и съоръжения; осигуряване на достъп в общински и държавни образователни институции; разширяване на достъпа до социални услуги и дейности; осигуряване на достъп до културни институции като театри, опери, библиотеки и младежки центрове; подобряване на транспортната инфраструктура и комуникациите и мерки за осигуряване на достъпна архитектурна среда в жилищните райони.

Основната цел на програмата е поетапно осигуряване на достъпна градска и архитектурна среда за всички граждани, което ще гарантира устойчивото развитие на град Русе като областен административен център и ще позволи пълноценното участие на всички хора в обществения живот.

Изпълнението на програмата ще доведе до подобряване на градската среда и цялостното устойчиво градско развитие на Община Русе. Гражданите ще имат равен достъп до образователни, здравни, трудови, социални и културни услуги и дейности. Повишаването на информираността на обществото за толерантност и недопускане на дискриминация е също сред важните цели.

Програмата предвижда подобряване на транспортната мрежа и цялата инфраструктура, свързана с придвижването на хората с увреждания, както и публикуване на план-схема за транспортна мрежа на община Русе с най-важни обекти и значими услуги. Стимулирането на участието на граждани с увреждания във всички сфери на социално-икономическия живот и недопускането на изолация също са сред приоритетите. Програмата също така се ангажира със спазването на българското и европейското законодателство, насочено към защита правата на гражданите с увреждания и осигуряване на пълноценен живот.

С приетото днес решение Община Русе ще продължи да работи усилено за подобряване на условията за всички свои граждани и гарантиране на равен достъп до всички обществени услуги и инфраструктура.