ОИЦ-Русе запозна жителите на три общини с новите възможности за европейско финансиране

петък, 27 септември 2024

Областният информационен център в Русе проведе поредица от  информационни срещи в общините Борово, Бяла и Ветово на тема: „Нови възможности за европейско финансиране в Област Русе“. В срещите участва Мирослав Манев, представител на трансграничната програма „Interreg VI-A Румъния-България“, който запозна присъстващите с предстоящите покани по Приоритетна ос 2 и 4 на програмата.

По Приоритет 2 „Зелен регион“ ще се подпомагат дейности, свързани с адаптиране към изменението на климата, опазване на природата, запазване на биологичното разнообразие, зелена инфраструктура, намаляване на всички форми на замърсяване, опазването на околната среда и адаптиране към климатичните промени.

Предстои и отварянето на Приоритет 4 „Интегриран регион“, по който ще се насърчава развитието на района чрез интегрирани мерки, свързани с развитие на Европейския велосипеден коридор – Евро-вело. Дейностите ще са насочени към насърчаване на развитие на велосипедна инфраструктура, туризъм и културно наследство, околна среда, човешки ресурси и образование. За първи път ще бъдат финансирани и малки и средни предприятия по програмата.

Експертите от ОИЦ – Русе показаха специална презентация с примерни концепции за интегрирани териториални инвестиции в малките населени места. Разясниха и за отворени и предстоящи процедури до края на годината по програмите от Споразумението за партньорство 2021-2027.