Опита на Русе в кампанията "Европейски град на спорта" представи д-р Карапчански на конференция в София

събота, 02 декември 2017

Заместник-кметът по европейско развитие д-р Страхил Карапчански взе участие в конференция на тема „Масовият спорт в големите градове”, която се проведе във връзка със старта на кампанията „София - европейска столица на спорта”. Сред присъстващите на събитието бяха Елен Герджиков - председател на Столичния общински съвет, Йенс Ниманд Кристенсен - заместник-генерален директор на Европейската комисия, Джан Франческо Лупатели - председател на ACES Европа, евродепутатът Андрей Ковачев, Ваня Колева - заместник-министър на младежта и спорта, Тодор Чобанов - заместник-кмет на София, Проф. Пенчо Гешев - ректор на Национална спортна академия - София и др.

По време на конференцията беше представен опитът на Пловдив, Бургас, Русе, Стара Загора и Банско, имали привилегията да бъдат обявявани за европейски градове на спорта. Д-р Карапчански направи презентация, в която бяха описани инициативите, осъществявани в Русе през 2016-а година. Той заяви, че успешно провелата се кампания в крайдунавския град е дала отличен опит и тласък в  активното развитие на спорта и спортната инфраструктура в Русе, за което Общината има дългосрочна визия, и пожела успех на Столична Община в начинанието.

Припомняме, че в рамките на кампанията в Русе, участие взеха над 20 000 активни спортисти и стотици любители на възраст от 3 до 80 години, а ангажираната публика надхвърли 100 000 души. Проведоха се стотици спортни събития, голяма част от които финансирани от общинска фондация „Русе – град на свободния дух“, която подпомогна над 100 спортни инициативи на повече от 60 организации, институции и спортни клубове в Русе. Сред най-мащабните събития се откроиха първият по рода си Международен трансграничен крос „Пробег на свободния дух Гюргево – Русе“, Международният фестивал по гимнастика „Дунавска перла“, Катерачната надпревара „Русе 2016“, Фестивалът на бойните изкуства, Откритото световно първенство по спортни танци, Младежките и работнически спартакиади и проектът „Русе, танцувай!“ и много други.