Осем румънски старши инструктори са отличени от зам.-кмета Енчо Енчев за активното си участие в проекта "VitalSport: Активно стареене чрез спорта"

сряда, 03 юли 2024

Заместник-кметът на община Русе Енчо Енчев връчи днес грамоти за признателност на осем румънски старши инструктори, които участват в проекта "VitalSport: Активно стареене чрез спорта". Те бяха придружени от д-р Никола Бенин, бивш преподавател в РУ „Ангел Кънчев“.

Целта на проекта е да се насърчи здравословния начин на живот и активното дълголетие сред възрастните хора. Водени от тази идея група от 8 инструктори от „Академия за баба и дядо“ в Браила, Румъния, посетиха Русе за период от почти 3 седмици, за да обменят опит с български колеги и да проведат спортни работилници за възрастни хора.

По време на престоя си в Русе инструкторите от Румъния посетиха Дом за стари хора "Възраждане", където проведоха различни спортни игри с потребителите на дома. Те се срещнаха също така с членове на спортен клуб "Сексагинта Приста" и заедно демонстрираха гимнастически композиции с музикален съпровод.

„Впечатлен съм от ентусиазма и отдадеността на румънските инструктори", каза зам.-кметът Енчо Енчев. "Те са чудесен пример за това как възрастните хора могат да водят активен и здравословен начин на живот."

Проектът „VitalSport: Активно стареене чрез спорта“ се финансира по програмата Erasmus+ на Европейския съюз и се реализира със съдействието на Русенския университет „Ангел Кънчев“.