Отбелязваме Световния ден на социалния работник

вторник, 15 март 2022

Всяка година третият вторник на март се отбелязва по цял свят като Ден на социалната дейност и социалния работник.

„Благодаря Ви за упорития труд, усърдие и всеотдайност, които проявявате ежедневно в своята благородна професия. Тя е не просто база от знания или реализиране на определени политики. Социалната работа е кауза, която се подчинява на принципи и съхранява общочовешките ценности на солидарност, справедливост и равнопоставеност, именно чрез инвестирането в самите хора.“

С тези думи се обърна кметът Пенчо Милков към служителите от отдел „Социални дейности на Община Русе, както и към всички служители на неправителствени организации, осигуряващи социални услуги на територията на общината.

Мотото, което обединява празника тази година, е: „Да изградим съвместно един нов и по-добре устроен екологичен социален свят, без да пренебрегваме никого“  с разбирането, че само с общи усилия е възможна промяна в живота на отделните личности, семействата и социалните общности.

В момента Община Русе предоставя 47 социални услуги за различни уязвими групи граждани. Сред тях са центрове за работа с деца и младежи с увреждания, социални жилища за семейства с ниски доходи,  топъл обяд за социално слаби и възрастни хора, грижа за бездомни и за пълнолетни лица с двигателни и други увреждания.