Откриха паметна плоча на проф. Марко Тодоров в Русе

вторник, 16 септември 2014

Паметна плоча на Марко Тодоров бе открита вчера /15-ти септември/ в Русе. На ъгъла на ул. „Борисова“ и ул. „Константин Иречек“, мястото където е живял знаменитият българин, плочата ще напомня на русенци за делата му.

Сред официалните гости на събитието бяха зам.-кметът Димитър Наков,  главният архитект  Живка Бучуковска, председателят на Общински съвет проф. Васил Пенчев, проф. Христо Белоев, проф. Върбан Илиев и г-н Марко Тодоров – син.

Роден през  1920 г., проф. Марко Тодоров е именит български учен, дългогодишен ректор на Русенски университет, участвал  активно в съграждането  и развитието му,  допринесъл за издигане авторитета на град Русе като цяло. „Хора като него се раждат много рядко и най-малкото, което ние им дължим, е да ги помним“, допълни проф. Върбан Илиев, представител на катедра Техническа механика към Русенски университет.

Паметният знак е поставен по идея на Инициативен комитет с председател доц. Емил Кузманов, след решение на Общински съвет Русе.