Откриване на самостоятелната изложба на Кристина Чавар – „Изгубено съзвездие“

сряда, 19 юни 2019

Снощи от 18:00ч. в Художествената галерия бе открита самостоятелната изложба на художничката Кристина Чавар. Експозицията представя 22 творби, изпълнени със смесена техника и колаж, обединени в цикъла „Изгубено съзвездие“.

Анна Сипос – началник отдел „Култура“ разгледа изложбата и връчи поздравителен адрес на посланика на Република Босна и Херцеговина в България Н. Пр. Здравко Бегович.
Изложбата се реализира по покана на Русенската галерия, отправена към авторката през 2018 г. Цикълът „Изгубено съзвездие“ е посветен на важно събитие в живота на Кристина Чавар. Тя дарява всичките си творби на галерията, като те стават част от нейния основен фонд.
Кристина Чавар е родена в Добой, Босна и Херцеговина (1985). Завършва Живопис (2008) и Сакрални изкуства (2010) в Академията за изящни изкуства в Широки Брег. Член на Хърватската културна асоциация на художниците в Босна и Херцеговина, Културната асоциация на художниците в Сабач, Сърбия и на ULUBIH. Реализира 21 самостоятелни изложби. Участничка в Международно биенале „Изкуството на миниатюрата“ в Русе. Илюстрира няколко книги за деца. От 2016 г. работи във Францисканската галерия и музей в Широки Брег. Работи в областта на миниатюрата и илюстрацията.