Пенчо Милков и Златомира Стефанова бяха сред официалните гости на Българо-китайски инвестиционен форум и изложение

петък, 13 септември 2024

По покана на посолството на Китай в България кметът на Община Русе Пенчо Милков и заместник-кметът с ресор "Международни програми и проекти, инвестиции и собственост" Златомира Стефанова участваха в официалното откриване на Българо-китайски инвестиционен форум и търговско изложение на водещи китайски компании в сферата на технологиите, иновациите, дигитализацията, транспорта и енергетиката. Китайското изложение от висок клас за намиране на бизнес партньори се проведе в НДК в София. То беше организирано от посолството на Китай и Агенция „InvestBG“.

Участваха 25 големи китайски компании (Huawei, ZTE, Hisense, Great Wall и др.), 4 български и международни агенции, които представят китайски продукти, обхващащи възобновяема енергия, цифров преход, финансови услуги, потребителска електроника, ремонт на инфраструктура, електрически превозни средства, биотехнологии, логистика.

Приветствено слово към присъстващите произнесе президентът Румен Радев.  Държавният глава поздрави лично русенския кмет Пенчо Милков за неговата активна роля в подкрепата към чуждестранните инвеститори.  Поздравления за сътрудничеството с Китай кметът получи и от Н.Пр. Дай Цинли – извънреден и пълномощен посланик на Китайската народна република в България. По време на разговорите беше подчертано, че връзките на община Русе с Китай непрекъснато се задълбочават в сферата на културата, бизнеса и спорта. Предстои скоро да се сключи договор за побратимяването на Русе с китайския град Ичун, провинция Дзянси.

В откриването на форума се включиха представители на българското правителство - министри и зам.-министри, ръководители на български бизнес компании, правни и юридически фирми и банки.

Събитието, което имаше за цел насърчаване на двустранното сътрудничество в областта на инвестициите, е част от честванията на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Китай.

Снимките на президента и общата снимка са от Китайска медийна група