Плакет „Русе“ за трупата на Народния театър

вторник, 16 декември 2014

Трупата на Народен театър „Иван Вазов“ – София беше удостоена от кмета Пламен Стоилов с плакет „Русе“. Наградата се връчва за цялостен принос към театралното изкуство, както и за оказаното през годините съдействие за развитието на Драматичен театър „Сава Огнянов“ и за осезаемото присъствие на актьори, режисьори и дейци на културата от Народния театър, оставили трайна следа в творческата дейност на русенския театър.

Отличието получи актрисата Аня Пенчева, която снощи заедно със свои колеги от Народния театър, игра в пиесата „Крадецът на праскови“ пред препълнената Голяма зала на Доходното здание. На срещата в кабинета на кмета Пламен Стоилов преди представлението, присъстваха още директорът на Русенския театър Орлин Дяков, както и актьорите Мариус Донкин и Стоян Пепелано. Освен тях участие в „Крадецът на праскови“ по Емилиян Станев взеха Юлиан Вергов, Марин Янев, Ванча Дойчева и Добринка Станкова.

„Културата в Русе си връща позициите на водещ център. И Театърът, и Операта работят активно с деца. Вече трета година изпълняваме програмата „Да възродим Русе“ и се стараем да вдигнем самочувствието на русенци“, заяви кметът Пламен Стоилов, който разказа на своите гости за проектите, които се осъществяват в нашия град и ги покани да дойдат отново в Русе напролет.

Народен театър „Иван Вазов” - София и Русенският драматичен театър

По случай  110-годишнината от основаването на  Народния театър в София

В историята на българското театрално изкуство Народният театър в София  винаги е бил театърът, в който са се създавали спектакли,ставали изразители на гражданските и националните естетически стойности в  театъра, израствали са големи колоси –артисти, режисьори, сценографи, драматурзи.  Един театър, често наричан първият наш театър, един театър, който в различни периоди е бил пример за истинско и значимо театрално изкуство.

В своята история Русенският театър е  усещал осезаемо  помощта и примера на  Народния театър в своята творческа дейност. Така е било особено  в началото на  развитие на Русенския театър, когато много творци от Народния театър са заставали начело на Русенския, когато са гастролирали много негови творци, когато Народният театър с дейността си е бил пример за русенските театрали творци.

На първо място, Русенският  театър от март 1953 г. носи името на  Сава Огнянов/ 1976-1933/ - един  от най-големите актьори от трупата на Народния театър, работил в нея  от 1902 г. до смъртта си. През 20-те години той много често е гостувал в различни роли от спектакли на Русенския театър и тези гостувания са били голям празник за русенци.

Кръстьо Сарафов – друг голям актьор – е бил в състава на Русенския театър за около два сезона  в началото на 20-те години, като в този период изиграва редица роли и поставя няколко спектакъла.

На русенска сцена са гостували в отделни роли и други големи актьори от състава на Народния театър като Васил Кирков, Иван Димов, Златина Недева, Елена Снежина, Марта Попова, Константин Кисимов, Невяна Буюклиева, Мила Павлова, Стефан Гецов и др.

Много актьори от Народния театър започват  артистичната  си кариера от сцената на Русенския театър и след това възходящо я продължават на сцената на Народния – Христо Коджабашев, Никола Попов,Аспарух Темелков, Георги Громов, Теодорина Стойчева, Енчо Тагаров, Петър Василев, Любомир Золотович, Мария Хлебарова,Димитър Керанов, Пантелей Хранов,Стефан Кортенски,Лео Конфорти и др. В по ново време това са Иван Кондов,  Мария  Стефанова, Виолета Гиндева, Бойка Велкова, режисьорите  Маргарита Младенова, Красимир Спасов.

От Русе е  дългогодишният главен художник на Народния театър Георги Каракашев, който започва творческата си дейност като сценограф именно  от Русенския театър през 20-те години. Неговият син – Владимир Каракашев, също роден в Русе – театровед по образование е бил няколко години драматург на този театър.

От Русе е проф.Михаил Арнаудов, който в средата на 20-те години е директор на Народния театър. Писателят Константин Мутафов е също от Русе  и е бил директор и  драматург на Народния театър  през 40-те години. От Русе са - Боян Дановски – бил режисьор в 40-те и 50-те години,Моис – Бениеш –дългогодишен режисьор на Народния театър, Младен Киселов – бил режисьор в 80-те години.

Възходът на Русенския театър е белязан от работата на директорите  на Русенския театър, които в различни години са чертаели художествената  му политика. Много често  тази длъжност е била възлагана на известни творци – актьори– именно от Народния театър: Роза Попова, Неделчо Щърбанов, Владимир Тенев, Петър К.Стойчев, Стоян Бъчваров, Георги А.Стаматов,Стефан Киров, Никола Икономов, Тачо Танев, Борис Денизов, Николай Фол.Тези личности са ръководели театъра в периода на 20-те – 40-те години, като са се явявали и основни постановчици на спектаклите.

Голям празник за русенци са били  гостуванията на Народния театър с няколко спектакъла, провеждани в края на сезона редица години. Това са били срещи  с изкуството на известни актьори. Тази традиция продължава и днес.

Като гост-режисьори  са правили постановка на русенска сцена режисьорите от Народния театър Николай О. Масалитинов, Кръстьо Мирски , Георги Стаматов, Младен Киселов, Красимир Спасов,Маргарита Младенова,  сценографът Атанас Велянов.

Творци от Народния театър и днес продължават да създават спектакли на сцената на Русенския театър – режисьорът Асен Шопов, актьорът Николай Урумов.

Създавани са пиеси  на русенска сцена от дългогодишните драматурзи на Народния театър Константин Мутафов и Константин Илиев.

Дългогодишни, плодоносни и  на високо професионално ниво са връзките на Драматичен театър „Сава Огнянов”-Русе и Народен театър „Иван Вазов”-София. Затова в годината на отбелязване на 110-годишнината на Народния театър, русенските театрални творци  поздравяват своите колеги с техния празник и им желаят здраве и нови успехи в тяхната творческа дейност.

Информацията е подготвена от Кр.Гергицов, драматург