В Русе отвори врати регионален офис за трансгранично сътрудничество Кълъраш за границата Румъния – България

вторник, 16 декември 2014

Днес, 16 декември, в Русе официално отвори врати регионален офис за трансгранично сътрудничество Кълъраш за границата Румъния – България. Той се помещава на ул. „Райко Даскалов“ 2.

Преди да бъде официално срязана лентата на новия офис, в конферентната зала на хотел „Вега“, приветствия към гостите от Румъния произнесоха кметът Пламен Стоилов и зам. областният управител Станимир Станчев. “Пред нас стоят нови съвместни възможности, да кандидатстваме с много големи проекти през новия програмен период, които да обхващат Румъния и България“, обърна се кметът Пламен Стоилов към г-жа Николета Минку – изпълнителен директор на офиса за трансгранично сътрудничество Румъния – България.

В рамките на събитието бяха направени презентации за представяне на постигнатите резултати при изпълнение на Програмата за трансгранично сътрудничество Румъния – България 2007-2013, оказаното въздействие върху допустимата зона и основните събития на Програмата, както и за представяне на стадия на подготовка на програмата Interreg V-AРумъния – България 2014- 2020 година.

Зам.-кметовете д-р Страхил Карапчански и Димитър Наков също се включиха в срещата с презентации. Заедно с представителя на Община Гюргево г-жа Янка Мега, д-р Карапчански представи проекта „Еврорегион Русе – Гюргево – възможност за интегрирано управление чрез мастерпланиране“. Презентацията очерта 10 насоки за бъдещо развитие, сред които трансграничен бизнес инкубатор, нов мост над Дунава, високоскоростна железница, градски железопътен транспорт, зелени квартали и др.

Г-н Наков представи проекта „Подобряване на достъпността на Еврорегион Русе – Гюргево с Пан-европейски транспортен коридор 9“, който е изпълнен на 90%. В него влиза цялостната реконструкция на бул. „Тутракан“.

След като се включи в официалното срязване на лентата, кметът Пламен Стоилов стана и първият официален гост на събитието, като записа и своето пожелание към домакините в книгата за посетители.