Пламен Стоилов подписа Меморандум за сътрудничество между Асоциацията на дунавските общини „Дунав“ и Асоциацията на Сицилианските общини в Италия

петък, 08 април 2016

Днес, на официална церемония в кметството на италианския град Палермо, председателят на Асоциацията на дунавските общини „Дунав“ и кмет на Община Русе г-н Пламен Стоилов подписа Меморандум за сътрудничество с проф. Леолука Орландо, председател на Асоциацията на Сицилианските общини и кмет на Палермо. Подписването на документа се състоя в присъствието на Посланика на България в Италия Н. Пр. г-н Марин Райков, Агостино Рандацо - Почетен консул на България за област Сицилия, г-жа Мария-Луиза Мерони – зам.-председател на Конфиндустрия България, директорът на Конфиндустрия България и Конфиндустрия Балкани г-н Роберто Маскали,  д-р Надежда Иванова – ръководител на Службата по търговско-икономическите въпроси в Рим, изпълнителните директори на двете асоциации и представители на местните власти от двата региона в България и Италия.

С подписването на Меморандума местните власти от България и Италия поемат ангажимента да насърчават сътрудничеството и партньорството в проекти от взаимен интерес и да създадат рамка за сътрудничество на общинските власти, бизнеса и други местни асоциации. Страните ще насърчават сътрудничеството чрез обмен на информация; обмен на хора; партньорски срещи; организиране на съвместни обучения; изпълнение на съвместни проекти и други форми на сътрудничество, които могат да бъдат взаимно договорени от страните.

Сицилия е един от общо петте региона на Италианската република, ползващи се със специален автономен статут. Главният град на региона е Палермо, който се състои от 9 провинции, разделени на общо 390 общини. В Сицилия са локализирани някои от най-големите заводи и индустриални зони за Южна Италия. Туризмът е важен сектор за областта, развиващ се въз основата на множество археологически, културни и природни забележителности.