Почти два тона отпадъци събраха русенци още преди края на кампанията „Да изчистим България заедно“

събота, 17 септември 2022

До 14 ч. на територията на община Русе бяха събрани почти 2 тона отпадъци в рамките на кампанията на БТВ "Да изчистим България заедно". Над 50 служители на общинската администрация също се включиха в инициативата, като почистиха междублоковите пространства и детските площадки в Широкия център, кв. Възраждане и Младежкия парк.

"Не бива и не можем да разчитаме на националната кампания, за да пазим общия ни дом чист. Трябва да го правим ежедневно. Това показва грижата и любовта ни към него“, каза кметът Пенчо Милков. Той също се включи в кампанията, като почиства с граждани и доброволци от сдружение "СъГраждани" Парка на възрожденците. Сред най-често срещаните отпадъци  се оказаха фасове и мокрите кърпички, които се разграждат средно за над 100 години. Не липсваха и пластмасови бутилки от вода и безалкохолни напитки, кенчета и пластмасови опаковки, които лесно могат да бъдат изхвърлени в цветните контейнери, а след това и рециклирани. Събраните отпадъци от акцията бяха извозени от сметосъбиращата фирма „НЕЛСЕН чистота“ ООД.

Съгласно дадените указания от Министерството на околната среда и водите няма да бъдат начислявани такси за събраните и депонирани отпадъци от инициативата.