Подобряване на микроградската среда, повече средства за култура и по-строг контрол над нарушителите предвижда управленската програма на Община Русе

четвъртък, 25 януари 2024

На редовната сесия на Общинския съвет бе представена Програмата за управление на Община Русе. За периода 2023 – 2027 г. се предвижда да бъдат надградени резултатите, постигнати през изминалия мандат. В управленската програма са заложени редица дейности, които и през този мандат ще бъдат основани на ефективност и прозрачност в работата на администрацията.

„Всички русенци искат градът ни да бъде привлекателен, активен и развиващ се. Вярвам, че и през следващите 4 г. ще успеем да увеличим общата си сила и заедно да осигурим бъдещето, което заслужаваме“, каза кметът.

Пенчо Милков благодари на общинските съветници и гражданите, отправяли предложения и поставяли обществено значими цели, които са добавяни в настоящата програма, за да бъде работата на администрацията още по-ефективна.

В Програмата за управление са заложени главните приоритети и решителните стъпки, за да се утвърди статутът на Русе като иновативен град. Ще продължи започнатата през първия мандат на кмета Пенчо Милков мащабна програма за ремонти на улици, тротоари и площади, както и подобряването на микроградската среда.

Администрацията ще упражни и по-строг контрол над изпълнителите и ще привлече външни експерти - процес, който вече е започнал. Новото строителство ще бъде стриктно контролирано, като преразглеждането на Общия устройствен план и въвеждането на ограничения за височината на нови сгради също влиза в приоритетите на общината.

Предвижда се и по-голям финансов ресурс за кметовете на кметства, които да бъдат използвани за ремонти на улиците в малките населени места.

Новите правомощия на служителите на ИООРС са свързани с осигуряването на сигурност и спокойствие на гражданите. Продължава разполагането на камери на територията на общината. До момента те са над 1100. Разширява се и дейността на Общинска полиция, която ще работи в още по-тясна връзка с ОД на МВР при случаи на вандализъм.

Управленската програма предвижда повече финансов ресурс за Програма „Култура“, а помощта при издаване на книги и други непреходни ценности за Русе ще се увеличи. Администрацията ще се стреми към по-добър диалог, обмяна на опит и експертиза, така че публичният, неправителственият, научният и частният сектор да създават в синхрон качествени културни продукти. Ще се увеличи и подкрепата за дейността на читалищата в община Русе. Всички субсидии, използвани за културни продукти, ще продължат да бъдат разходвани по ясни критерии и с прозрачност.

Целенасочената подкрепа за спортните клубове и подобряването на спортната база отново са заложени в програмата на Община Русе, за което ще бъде използван както собствени финансови средства, така и активно ще се привлича ресурс от държавата и частни лица. Масовият спорт, спортът за високи постижения и индивидуалният спорт са основни приоритети на администрацията, като те ще бъдат подкрепяни не само финансово, но и с обществено утвърждаване.

Програмата за управление на Община Русе за Мандат 2023 - 2027 г. вижте тук.