Подписан бе договорът за Летище Русе

понеделник, 27 февруари 2023

Днес кметът Пенчо Милков и представителите на „Еърпорт Русе“ ООД подписаха договора, с който дружеството се задължава да извърши редица подобрения върху Летище Русе и да реализира инвестиционните си планове за постепенното му развитие като гражданско.

При срещата представителят на дружеството Антони Търницов отбеляза, че от днес започват изграждането на ограда и осветление на пистата, както и ремонтът на ВиК и електроинсталацията в сградата на терминала.

“Това са не само разходи, които се спестяват на общината, но които фирмата прави в реално време. Летището не се дава безвъзмездно, както някои политици се опитват да убедят хората. Инвестициите, които се правят дори и в момента, са значителни и не може да става дума за „безплатно“. Необходимо е обаче преди някой да говори неистини, да прочете поне решението на Общинския съвет, което е достъпно в интернет и посочва какви мащабни и небезплатни дейности се задължава да изпълни фирмата. „Безвъзмездно“ е правото на ползване, само защото дружеството не се задължава да заплати сума пари, но същевременно правото не е „безплатно“, защото трябва да се изпълнят много скъпоструващи дейности“,  отбеляза кметът.

Съгласно подписаното споразумение в рамките на 24 месеца дружеството трябва да извърши необходимите текущи ремонти и да изработи документите, нужни за ползването му като гражданско летище, вкл. Генерален план за развитие, ремонт на пистата, изграждане на осветление, видеонаблюдение и др. Те възлизат на обща стойност над 2,6 млн. лв., като това е едва първият от трите етапа на планираната инвестиция.

В случай че всичко това не бъде изпълнено, Общината прекратява договора без предизвестие и без да дължи обезщетение, а всички материални и нематериални блага, направени от инвеститорите, остават нейна собственост.

Подписан бе договорът за Летище Русе