четвъртък, 25 май 2023
Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе ще вземе участие на фестивала „Danube Theatre Festival“ със спектакъла „Балкански синдром. Той се провежда в град Дьор (Унгария) през юни и е част от 10-ото юбилейно издание на Театралната олимпиада - най-мащабният театрален форум в света. Тази година в него участват общо 7500 артисти от 400 състава от 58 държави, които ще представят своите спектакли на над 100 сцени.
След като стана ясно, че спектакълът „Коприна“ на Драматичен театър Пловдив е включен в официалната селекция на Театралната олимпиада, Русенският театър става вторият в България, който ще представи страната ни на престижния форум. „Балкански синдром“ е по текстове на един от най-големите български сатирици Станислав Стратиев.
По думите на режисьора Недялко Делчев „Балкански синдром“ е „спектакъл за последния етап на българския път към новия по-добър свят. Едно надсмиване над поредната ни неразбория, но и обяснение в любов към драмата на обикновения човек – вечната жертва на безкрайния социален експеримент”. Въпреки че е в репертоара на Русенския театър едва от няколко месеца, спектакълът вече може да се похвали с успешни турнета в София, Варна и Плевен, където изправи зрителите в пълните зали на крака.
Това е огромен успех както за Драматичен театър „Сава Огнянов“, така и за българския културен живот. Участието на театрите в Русе и Пловдив показва, че българското сценично изкуство не само трябва, а и може да бъде част от световната сцена.
Началото на Театралната олимпиада е сложено в Гърция през 1995 г. от именити режисьори и драматурзи от Гърция, Япония, САЩ, Испания, Великобритания, Русия, Германия и Бразилия.
Представители на УНИЦЕФ посетиха единствения в България кризисен център…
четвъртък, 25 май 2023
Благотворителен концерт събира средства за изграждане на паметник на Васил…
четвъртък, 25 май 2023
Последни Новини
Още три русенски училища подкрепиха Община Русе в борбата срещу насилието…
вторник, 24 юни 2025
Кметът на Русе: „Основното внимание на държавата трябва да бъде насочено…
вторник, 24 юни 2025
Община Русе представи Годишния план за социалните услуги за 2026 година
вторник, 24 юни 2025
Пенчо Милков: „Синдикатите са ключов партньор в усилията ни за социален…
вторник, 24 юни 2025
Строителна техника затваря временно участък от улица в Долно Абланово
вторник, 24 юни 2025
Предстои пръскане срещу комари на територията на град Русе
вторник, 24 юни 2025
Община Русе представя за публично обсъждане проекта за годишния план за…
понеделник, 23 юни 2025
Община Русе с голямо признание на Националния фестивал „Пътеводител на…
понеделник, 23 юни 2025