Проект на Сдружение „Дунавско сияние“ подсигурява подслон и грижа за бездомните котки в Русе

четвъртък, 01 август 2024

Сдружение „Дунавско сияние“ стартира инициатива по случай Световния ден на котката - 8 август. Проектът е под наслов „Домът е там, където е … котката“ и е насочен към полагане на реална грижа, хуманно отношение и защита на уличните бездомни животни в Русе и по-конкретно на бездомните котки. Инициативата се финансира по програмата на „Овергаз мрежи“ „Синева“, която насърчава доброволчеството и добротворството на своите служители, като се подкрепя от Община Русе при спазване разпоредбите на Наредба № 26 за притежание,отглеждане и контрол на животни на територията на общината.

Желанието на организаторите е да променят условията за живот на уличните котки, като им предоставят подслон. В месеците август и септември ще бъдат сглобени 10 къщички от служителите на „Овергаз“. Те ще се поставят на предварително уточнени места, където граждани да се грижат за бездомните котки.

През октомври и ноември ще бъдат сглобени и останалите 10 къщички, като тяхното изработване ще бъде изпълнено от ученици в различни русенски училища и под наставлението на техни учители и доброволци от „Овергаз“. Разполагането им също ще се извърши на позволени за целта места.

Със сглобяването на къщички и осигуряването на своеобразен дом на бездомните котки „Дунавско сияние“ ще даде старт на последващи дейности по обгрижването им - кастриране, изхранване и лекуване.

Организаторите на инициативата се надяват, че проектът „Домът е там където е ... котката“ ще предостави реална възможност да бъде решен въпросът с бездомните животни посредством общите действия на неправителствените организации, общината, бизнеса и русенската общественост.